Doğru kişi nasıl seçilir aynaya bakıp kendinize bakın!

Bir ömrü beraber geçirmek istediğiniz kişinin doğru insan olduğunu anlamanın yolunu merak edenler için bir araya getirdiğimiz önerilere göz atabilirsiniz!

Doğru kişi nasıl seçilir aynaya bakıp kendinize bakın!

Hayatınızda iyisiyle kötüsüyle her zaman dilimde anılar biriktirebileceğiniz kişiyi  ve tek bir yastıkta geçirmek için hayaller kurulan 'doğru insanı nasıl buluruz?' sorusu zaman zaman beynimizin içini kemiriyor. Birçok kişinin yanıt aradığı bu soru bazıları için iyi eğitimi olan ve kariyerli adayları aramak için çaba sarfederken bazıları da hobilerinin ortak paydada buluştuğu, beraber vakit geçirmekten hoşlanabileceği kişileri önemser. Peki siz bunlardan hangisisiniz? Karşımızdaki kişinin doğru insan olduğunu nasıl anlarız? Herkesin farklı istekler duyduğu ilişki kavramında doğru insanı seçmenize yardımcı olacak  Erhan Erol ve uzman klinik psikolog Gökçe Ünal tarafından yazılan Etrafta İnsan Çok Neden Doğru İnsan Yok isimli kitapta bu konuya değiniliyor. İşte doğru insanı bulmanıza yardımcı olacak tavsiyeler...

DOĞRU İNSANI NASIL SEÇERİM?

Bazı seçimlerimiz tüm hayatımızı değiştirebilir. Bu seçimlerden biri de eş seçimidir. Hayatımızı birlikte geçirmeyi planladığımız insanı ararken kendimize en uygun kişi olmasını isteriz. Bazılarımız eğitimli kariyerli aday ararken bazılarımız ortak hobileri olmasını önemser. Herkesin doğru eş adayı farklı olabilir. Peki biz aradığımız kişi için doğru insan mıyız? Bunu basit bir egzersizle öğrenmek mümkün.

Hayatta aldığımız bazı kararlar diğerlerinden daha önemlidir. Çünkü tüm hayatımızı değiştirebilir. Eş seçimi de bunlardan biri. Herkes kendisi için en doğru insanı arıyor. Bazıları eğitimli kariyerli aday ararken bazıları ortak hobileri olmasını önemsiyor. Bir başkası dış görünüşe öncelik verirken diğeri dünya görüşümüz ortak olmalı diyor. Herkesin önceliği, tercihleri farklı, herkesin kendine göre ‘doğru’ bir eş adayı var. Peki biz aradığımız kişi için doğru insan mıyız? Kriterlerimizi belirlerken kendimize de dönüp bakıyor muyuz?

Doğru insanı ararken kendimizin ne kadar doğru olduğunu irdelediğimiz kitapta evlenilmek istenen kişide aranan özelliklerden mesafelerin ilişkileri nasıl etkilediğine, yüksek beklenti sonucu yaşanan hayal kırıklığından armudun sapı üzümün çöpü yaklaşımına kadar pek çok konuya yer veriliyor.

DOĞRU İNSANI ARARKEN DÖNÜP KENDİNİZEDE BİR BAKIN!

Doğru insanı ararken kendimize de dönüp bakmamızı tavsiye eden kitapta faydalı bir egzersiz de yer alıyor. Eş arama sürecinde kendinize sormanız gereken en önemli sorulardan birinin “Eğer siz karşı cinsten olsaydınız kendinizle bir ilişki yaşamak ya da evlenmek ister miydiniz?” olduğunu söylüyor. Bunun için bir kâğıt kalem alarak kendi başınıza kısa bir çalışma yapabilirsiniz. Öncelikle kâğıdı üç sütuna ayırın. Hangi özelliklere sahip olduğunuzu birinci, hangi özelliklere sahip bir eş istediğinizi ise ikinci sütuna maddeler hâlinde yazın. Son olarak da ikinci sütunda yazdığınız özelliklere sahip bir eş adayının gözünden bakmaya çalışarak onların kendileri için hangi özelliklere sahip bir eş isteyebileceğini üçüncü sütuna yazın. Eğer birinci ve üçüncü sütun arasında dramatik farklar varsa ya birinci sütunda yazdığınız bazı özelliklerinizi ya da ikinci sütunda belirttiğiniz eş beklentinizi değiştirmek için çalışmaya başlamalısınız. Eğer birinci ve üçüncü sütun birbirine çok yakınsa hedeflediğiniz doğru eş için siz de doğru insan olabilirsiniz, tebrikler!

Yorumlar