Fazla protein ağlatır!

Bazen kendinizi bir odaya kapatıp saatlerce ağlamak istiyorsunuz ve bu size iyi mi geliyor? O zaman, protein fazlasını atıp, 'ağladıkça açılan kadınlar kulübü'ne hoş geldiniz!

Fazla protein ağlatır!

"Kız gibi ağlama!" yaftasını hiç düşündünüz mü? Alt metninde ağlamayı acizlik olarak gören ve yalnızca kadınlara özgü bir şeymiş gibi algılatan bu tuhaf deyim size ne hissettiriyor?

Peki, biz kadınlar, neden erkeklerden daha çok ağlıyoruz? Sanıldığı kadar güçsüz ve aciz miyiz yoksa...

Esas neden: Fazla protein!

Elbette ağlamanın bilimsel bir açıklaması var. Gözyaşı, tuzlu su, bikarbonat, kloroid ve proteinlerden oluşur. Duygularımızı harekete geçirecek bir olaydan sonra ağladığımızda gözyaşlarımızda biriken ve stresin neden olduğu proteinler daha da yoğunlaşır.

Vücut, alarm durumuna geçer ve zehirli olabilecek hormonlardan kurtulmak ister. Ardından gözyaşlarımız ince ince süzülmeye başlar.

Yani, iyi bir ağlama nöbetinin vücudumuzun rahatlaması ve hislermizin normal seyrinde devam etmesi için en iyi ilaç olduğunu söyleyebiliriz.

Tedbir olsun diye de söylemek gerek: Uzun süreli ve tekrarlanan ağlama hali, ciddi depresyon nedeniyle doktorun reçeteli olarak verdiği antidepresan ilaçların beyindeki kimyasal yapıyı değiştirmesiyle alakalı olabilir.
 

17.20130911141553.20131017135012.jpg

Yorumlar