Mevsimsel depresyon Eylül'de başlıyor!

Tatil aralarının ardından iş ve okul döneminin başlaması, konsantrasyon güçlüğü ve karamsarlığı beraberinde getiriyor.

Mevsimsel depresyon Eylül'de başlıyor!

Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzman Psikolog Aslı Akkan Eylül ayı  gibi başlayıp Nisan ayında biten Mevsimsel Depresyon (Seasonal Affective Disorder), erkeklere oranla daha çok kadınlarda görüldüğünü belirtiyor.

Güneş ışınlarının insanlar üzerinde ruhsal açıdan faydası olduğunu belirten uzmanlar, sıcak ve renkli yaz günlerinin yerini yağaşlı ve soğuk günlere bırakması bazı insanların depresyona girmesine sebep oluyor.

Uzmanlara göre okul ve iş hayatında problem yaşayan insanlar, tatile çıktıklarında kısa süreli de olsa problemlerini unutuyorlar.

Mutlu günlerin ardından başlayan uzun ve stresli dönem, insanlara tatilde geçirilen rahat sabah uykularını, kahvaltı ve gece hayatında yaşadıkları eğlenceyi hatırlattığı için sıkı bir döneme konsantre olmalarını zorlaştırıyor.

Yapılan araştırmalara göre, ABD’de milyonlarca kişi her sene bu rahatsızlıkla karşılaşıyor ve kadınların erkeklere oranla daha fazla SAD tanısı aldığını gösteriyor. "SAD deneyimleyen hastaların çoğu unipolar(tek uçlu) depresyon tanısında iseler de 20% sinin bipolar(iki uçlu) mizaç bozukluğuna sahip oldukları ve manik/hipomanik ataklarının da bulunduğu gözlemleniyor."

Mevsimsel depresyonun önüne geçebilmek için, evlerinizin ve çalışma ortamlarınızın  ışık ihtiyacının karşılanması, aydınlık ve ferah ortamlarda zaman geçirmek fayda sağlıyor. Yapılan sabah yürüyüşleri ve düzenli uyku gibi bedensel ve ruhsal açıdan rahatlatıcı aktiviteler, mevsimsel depresyonun önlenmesine yardımcı oluyor.

Yorumlar