Şizofreni neden olur genetik önemli ailede varsa risk artıyor!

Günümüzde yaygın olarak duyduğumuz şizofreni neden olur belirtileri neler? Genetikte şizofreni varsa risk artıyor!

Şizofreni neden olur genetik önemli ailede varsa risk artıyor!

Yaygın olarak günümüzde şizofresin rahatsızlığı kelime anlamı olarak bilinse de neden olduğu belirtiler çeşitlilik göstermektedir. Şizofreni neden olur? Kişiyi bağımlı hale getiren maddeler, beyin kimyasını etkileyerek şizofreniye neden olabiliyor. Kullanılan maddelerin beyinde dopamini artırdığını belirten Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz, bağımlılık ve şizofreni arasındaki ilişki hakkında önemli bilgiler verdi.

Artan dopamin miktarının başta şizofreni olmak üzere birçok psikiyatrik hastalığa yol açtığının altını çizdi.

BAĞIMLI YAPAN MADDELER PSİKİYATRİK HASTALIKLARA NEDEN OLUR!

Kişiyi bağımlı hale getiren maddelerin beyin kimyasını etkiledikleri için bağımlılığın şizofreniye neden olabilir. Bu maddeler beyinde dopamini artırmaktadır. Beyindeki artmış olan dopamin başka birçok psikiyatrik birçok hastalığa sebep olmakta ve bunların başında da şizofreni gelmektedir. Hatta kişide psikiyatrik bir hastalığa yönelik olarak genetik bir yatkınlık var ise kullanılan maddenin bir kez bile kullanılması halinde o hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazen altta yatan psikiyatrik hastalık madde kullanımına yol açabiliyor. Bazen de madde kullanımı ek psikiyatrik hastalıklara sebep olabiliyor.

Bazen de iki farklı hastalık, biyolojik ve genetik bir yatkınlık sebebi ile birbirlerinden bağımsız bir şekilde aynı zamanda karşımıza çıkıyor. Kimi zaman psikiyatrik hastalıklar bireyde fark edilmeden ortaya çıkmaktadır. Bireyde var olan endişe bozukluğu, kaygı bozukluğu ya da depresyon kişi fark etmeden ortaya çıktığı için kişi bu duygularla ya da düşüncelerle baş etmek adına madde kullanmaya yönelebiliyor.

GENETİK YATKINLIK RİSKİ ARTTIRIYOR!

Şizofreninin temelinde, şu ana kadar araştırmalarda ön plana çıkan en önemli faktör genetik yatkınlıktır. Şizofreni halk arasında yüzde 1 görülürken, birinci dereceden akrabası (kardeş, anne, baba) şizofren olanların arasında yüzde 10 görülmektedir.

Yorumlar