Bebek işaret dilinin faydaları neler zeka gelişimini olumlu etkiliyor!

Bebek işaret dili nedir? Bebek işaret dilinin faydaları neler? Konuşamayan bebeklere ne yapılabilir? İşaret dili ile ilgili bilinmesi gerekenler!

Bebek işaret dilinin faydaları neler zeka gelişimini olumlu etkiliyor!

'Bebeğin de dili mi olur' dediğinizi duyar gibiyiz. Başlangıçta bu durum kulağa biraz tuhaf gelse de bebeğin zeka gelişimine oldukça faydalı olan üstelik erken dönemde konuşabilmesine olanak sağlayan bebek işaret dilinin bilinmeyen faydalarını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Peki bebek işaret dili nedir? Bebek işaret dilinin faydaları neler? İşte tüm merak edilenler! 

İŞARET DİLİ ZEKA GELİŞİMİNİ OLUMLU ETKİLİYOR 

Dil, insanlar arasında bağ kurabilmemizi sağlayan en etkili iletişim aracıdır. Günümüzün en çok kullanılan dillerine bakıldığı zaman İnglizce ve Arapça gibi dillere rastlamaktayız. Bunun yanı sıra işaret dili de iletişime geçmemizi sağlayan dil grupları arasında yer lmaktadır. Üstelik sadece yetişkinler içinde geçerli değildir. İşret dilinin bir de bebek dili bulunduğunu biliyor muydunuz? İşitme sorunu olmayan çocuklarda bile uygulanması tavsiye edilen bebek işaret dili, bebeğin erken dönemde konuşabilmesine hazırlık yapıyor ve zeka gelişimini olumlu etkiliyor.

İŞARET DİLİ BEBEĞİN KENDİ DERTLERİNİ ANLATMASINA YARDIMCI OLUYOR 

Annenin bebeğiyle olan iletişiminin güçlenmesi için bebeğin sese alışması gerekir. İşte bu noktada işaret dili imdada yetişiyor. İlk üç aydan sonra ise bebek işaret diline başlamak bebeğin gelişimini doğrudan etkileyecektir. 4 aylık bir bebeğe öğretilecek olan işaret dili bebek konuşmasa bile kendi dertlerini anlatabilmesine yardımcı olmaktadır. 

DUDAK OKUMA KABİLİYETİNİ GELİŞTİRİYOR 

İşaret dilinin bbekler için faydaları saymakla bitmiyor. İşret dili bebeklerde dudak okuma kabiliyetinin de gelişmesine yardımcı oluyor. 

BEBEK İŞARET DİLİNDE BAZI TEMEL KELİMELER:

SÜT: Sağ ya da sol eldeki parmaklar ile açma kapama hareketi yapılır. (Süt sağar gibi)

SU: Sağ ya da sol eldeki işaret, orta ve yüzük parmağı açık diğerleri kapalı olacak şekilde çeneye dokundurulur. (İngilizce water'ın w'si)

BANYO YAPMAK: Her iki el yumruk şeklinde ike göğüs hizasında tutarak üstüne bir şey giyme hareketi yapılır.

SABUN: Sol el açık, sağ elin işaret ve orta parmağı açık olacak şekilde sol elin üzerinde birkaç kez gezdirilir.

Yorumlar