Tahinle pekmezi karıştırıp yemek zararlı mı?

Kahvaltıların vazgeçilmezi tahin ve pekmezin karıştırıldığı zaman insan sağlığını tehdit ettiğini biliyor muydunuz?

Tahinle pekmezi karıştırıp yemek zararlı mı?

Sabahları kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından tahin ve pekmezin aslında karıştırılması hiç sağlıklı değil. Uzmanlara göre karıştırıp yenen bu ikili vücuda oldukça zararlı. Bakın tahin - pekmezin zararları neler...

ŞEKER YÜKLEMESİ

Tahinin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunuyor. Pekmezin içerisinde işe şeker. Bu ikili bir araya geldiğinde sağlığımız için faydalı değil zararlı bir besine dönüşüyor. Kilo almak istemiyorsanız ve vücudunuza yağ ve şeker yüklemesi yapma gibi bir durumunuz yoksa ayrı ayrı tüketilmesi daha sağlıklı olabilir.

VÜCUTTA Kİ SUYU TUTUYOR 

Tahinin içerisinde yüksek miktarda bulunan protein bulunuyor. Bu da böbrek rahatsızlığı yaşayan insanlar için olumsuz etki oluşturmakta. Pekmez içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker ise şeker hastaları için tehlike.

VÜCUTTA ŞİŞKİNLİĞE SEBEP OLABİLİR

Bu ikili sık sık tüketildiğinde vücudun belli bölgelerinde şişliklere neden olabiliyor. Bu şişkinlikler genellikle elde ayakta ve yüzde meydana geliyor. Ayrıca karın bölgesinde de bu sorunlar oluşabilmektedir.

KANSER HASTALIKLARI 

Kışın bağışıklığı güçlendirmek için her gün fazla miktarda tüketilen pekmez, sağlığınız için ciddi bir risk oluşturuyor. Pekmezin içerisinde yoğun miktarda bulunan şeker ve yağ, ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verebiliyor. 

KİLO ALDIRIYOR

Pekmezin içerisinde bulundurduğu şeker miktarının fazla olması, kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kilo almak isteyen kişiler için oldukça iyi bir besindir. Günde 1 kaşık pekmez yemek bile, ay sonunda bir kilo olarak geri dönebilmektedir.

Yorumlar 2 yorum