Tatilde adet geciktirici kullanmak işe yarıyor mu psikoloji etkilenmiyor!

Tatilde adet geciktirici kullanmak işe yarıyor mu? Tatilde kullanılan adet geciktirici psikolojiyi nasıl etkiler? İşte merak edilen sorunun cevabı...

Tatilde adet geciktirici kullanmak işe yarıyor mu psikoloji etkilenmiyor!

Tatilde adet geciktirme işe yarıyor mu? Tatilde adet geciktirmesinin sakıncaları nelerdir? Tatilde adet geciktirme strese neden olur mu? Kadınların tatil dönemlerini adet takvimlerine göre ayarladığını hepimiz biliyoruz. Ancak zamansız durumlarda önceden planlanan tatili tadında yaşamak için akla ilk gelen adet geciktirme yöntemlerine sarılmaları hakkında Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli “Bazı ilaçlarla adeti ertelemek mümkün ancak bu erteleme adet döneminin kişiye verdiği psikolojik etkileri azaltmaz” açıklamasında bulunarak bu dönemlere denk gelen adet ve kullanılan geciktirici haplar hakkında bir takım açıklamalarda bulundu...

Adeti geciktirmek veya erkene çekmek için ilaç kullanmadan önce mutlaka jinekolojik kontrol yapılmalıdır. Kadınların birbirine ilaç önermesi yanlış bir harekettir. Zamanlamayı ayarlayamamak söz konusu olduğu gibi herkes bu döngüyü değiştirmeye uygun olmayabiliyor. Doktorun bu ilaçları kullanmada bir sakınca olmadığından emin olması gerekiyor.

tatilde adet geciktirici kullanmak

PSİKOLOJİK OLARAK DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMUYOR!

Adet ilaç ile ertelense bile vücuttaki doğal döngü hormonal olarak devam ettiği için stres açısından istenen etkiye ulaşılamamaktadır. Organik olarak kanamanın bir miktar azalması sağlansa da psikolojik olarak pozitif anlamda bir etki söz konusu olmayacaktır.

HAVUZ YERİNE DENİZE GİRİN!

Hormon ilaçlarıyla adeti 6-7 gün süren bir kadının adet kanamasını 2-3 güne düşürmek, kanamanın miktarını azaltmak mümkün olabiliyor. Tatil dönemleri için kadınlar dikkat etmeli! Adet kanamasının olduğu günlerde deniz, havuz, sauna, hamam gibi yerlere girilmemeli. Tatilde tamponlar kullanarak denizden faydalanılabilir ancak bu tamponlar 2 saatte bir değiştirilmeli.

Yorumlar