Uyku apnesi nedir belirtileri neler sürekli uykunuz varsa dikkat!

Uyku apnesi belirtileri neler? Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi neden olur? Gün içerisinde sürekli olarak uyuma arzunuz varsa uyku apnesi olabilir!

Uyku apnesi nedir belirtileri neler sürekli uykunuz varsa dikkat!

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir? Uyku apnesi neden olur? Gün içerisinde aşır uyumak neyin habercisidir? Uyku insan hayatının tamamını etkileyen bir durumdur. Zaman zaman kişilerde uykusuzluk ciddi sorunlara ve hastalıklara yol açarken aşırı uykuda aynı şekilde hastalıkların habercisi olabilmektedir. Üsküdar Üniversitesi Npİstanbul Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, uykusuzluk kadar aşırı uyumanın da bazı psikiyatrik hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi.

GÜN İÇERSİNDE UYKU SÜRESİ NE KADAR OLMALI?

Uyku süresinin kişiden kişiye değişen bir durum olduğunu belirten Doç. Dr. Barış Metin, “Gece 12 saate kadar uyuyan sağlıklı bireyler vardır. Aşırı uyumanın bir hastalık olarak kabul edilmesi için öncelikle gündüz kişinin fonksiyonlarını bozması iş ve sosyal yaşamına engel olması gerekmektedir. Gündüz saatlerinde aşırı uykululuk hissediyorsanız, engelleyemediğiniz uyku ataklarınız oluyorsa, çalışırken istemsiz uykuya dalıyorsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz” uyarısında bulundu.

uyku apnesi

DİKKAT UYKU APNESİ YA DA NARKOLEPSİ OLABİLİRSİNİZ!

En sık uyku apnesi denilen durumda aşırı uykululuk görüyoruz. Uyku apnesinde gece nefes durmalarına bağlı olarak verimli uyunamaz ve gündüz çok fazla uyuklama oluşur. Bunun yanında narkolepsi denilen hastalıkta ani bastıran uyku atakları olur. Parkinson hastalarında da hastalığın seyrine ve kulanılan ilaçların yan etkisine bağlı uyku atakları görülebilir. Bunların yanında özellikle psikiyatride kullanılan ilaçlar da yan etki olarak aşırı uyuma yapabilmektedir.

KISA SÜREDE UZMANA BAŞVURULMALI!

Aşırı uyku halinin nedenlerinin çeşitli olduğunu belirten Doç. Dr. Barış Metin, “Hastanın sorununun tam olarak ne olduğu anlaşılmalıdır. Aşırı uyma halinde mutlaka uyku bozuklukları konusunda uzman bir doktora başvurulmalıdır” dedi.

Yorumlar