Yazın gözyaşı ihtiyacı artabilir!

Yaz aylarında güneşin zararlı ultraviyole ışınları göz hastalıklarını artırırken, kuru göz hastalarında da göz yaşı ihtiyacına yol açabiliyor.

Yazın gözyaşı ihtiyacı artabilir!

Göz Hastalıkları uzmanı Yrd. Doç. Dr. Rıfat Rasier’in verdiği bilgiye göre, yaz aylarında alerjik göz hastalıklarında artış olurken,  güneşin ultraviyole ışınları gözde birçok tahribata yol açıyor. 

Rıfat Rasier, “Kuru göz hastalığının kaynaklandığı sebebe göre göz yaşı ihtiyacı yazın  artabilir” diyor. Kuru göz hastalarının direkt güneş ışığına maruz kalmamalarını, güneş gözlüğü takmalarını ve  yapay göz yaşı damlalarının kullanım sıklığını arttırmalarını öneriyor.

Güneş katarakt oluşumunu etkiliyor

Güneş ışınlarının gözde katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşumunda da direkt etkili olduğunu  söyleyen Rasier, “Yaz aylarında göze gelen yoğun güneş ışını, fotooksidatif stres denilen bir tahribatla göz merceğimizin ve  en keskin görmeden sorumlu gözün arkasındaki görme merkezi sarı noktanın yapısını bozup, görmeyi direkt kötü yönde etkiler” diyor.

Çocuklar da güneş gözlüğü takmalı

Güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşin dik geldiği zamanlarda dışarıya çıkmamak belki en iyi önlem. Ancak dışarıda olma zorunluluğu olanlar içinse, korunma yöntemlerinin başında güneş gözlüğü ve şapka takmak geliyor. Dr. Rasier sadece yetişkinlerin değil, çocukların da güneşin zararlı etkilerinden gözlerlerinin korunması gerektiği konusunda uyarıyor ve ekliyor, “ Yüzde 100 UV filtreli kaliteli, güneş gözlüğü takılmalıdır.”

Yorumlar