Hamilelikte seksin tahmin edemeyeceğiniz faydaları

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi? Hamilelikte cinsel ilişkinin faydaları neler? Ağrı ve stres yaşıyorsanız..

Hamilelikte seksin tahmin edemeyeceğiniz faydaları

En çok merak edilen ancak konuşulması utanılan konulardan biri de gebelikte cinsellik konusudur. Kimi anne ve baba adayları hamilelik döneminde yaşanacak cinsel ilişkinin bebek için bir problem yaratacağı düşüncesidir. Peki hamilelik döneminde seks yapmak bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte cinsellik riskli mi? İşte elmaelma.com okurları için hamilelik döneminde en çok sorulan sorulara yanıt aradık.

AĞRI VE STRESİ AZALTIYOR

Rutin doktor kontrolünde ve anne adayının istekleri doğrultusunda gerçekleşmesi gereken cinsel ilişki doğum öncesinde rahatlatıcı etkiler sağlayabilir. Orgazm sırasında ağrıyı engelleme özelliği olan oksitosin hormonu salgılanır. Oksitosin beyindeki haz merkezlerini harekete geçirirek gerginlik ve strestin azalmasına, bu da anne adayının mutlu bir süreç geçirmesine yardımcı oluyor.

DAHA ÖNCE YAŞANMADIĞINIZ ORGAZMI YAŞAYABİLİRSİNİZ

Hamilelikte bazı kadınların cinselliğe olan ilgisi daha fazla artıyor. Yapılan bazı çalışmalar daha önce hiç orgazm olamamış kadınların hamilelik dönemindeki cinsel birlikteliklerinde orgazm olabildiklerini gösterilmiştir. Pelvisteki kanlanma artışı ve kasılmalar ise orgazmın yoğunluğunu artırabilir. 

HAMİLELİKTE CİNSELLİĞİN RİSKLERİ NELER?

Rutin doktor kontrollerinde herhangi bir sorun tespit edilmemiş gebeliklerde cinsellikte herhangi bir kısıtlama önerilmez. Ağrı, acı ya da kanama olmadığı sürece kendinizi rahat hissettiğiniz birpozisyonda ilişkiye girmekte bir sakınca görülmüyor. Eğer gebelikte kanama, plesantanın aşağıda durması, suların erken gelmesi ya da erken doğum riski gibi durumlar belirlenmiş ise gebelere cinsellikten uzak durmaları önemle belirtilmektedir.

Yorumlar