Seksten zevk alamamanın nedenleri kafanız başka bir yerde olabilir!

Seksten zevk alamama nedenleri neler? Seksten zevk alamamak nedeni diret olarak partnerinize bağlamayın! Kafanız başka yerde olabilir.

Seksten zevk alamamanın nedenleri kafanız başka bir yerde olabilir!

Çiftler arasında sıklıkla yaşanan cinsel sorunlardan biri de sekstir. Seks esnasında zevk alamama gibi şikayetleriniz varsa bunun nedenini partnerinize yüklemek yanlış olabilir! Cinsellik esnasında vücudunuz taş gibi olur ve aklınız başka bir yerlere kayabilir. Tamamen duygusal ve fiziksel anlamda zevk alamamanızla alakalı o problemleriniz hakkında bir derleme yaptık!

KİŞİDEN KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR!

Cinsellikten zevk alma sıklığı, kişiden kişiye çok farklılık gösterir. Bazı kadınlar seyrek olarak cinsel ilişkide bulunmaktan son derece hoşnutturlar ve bu ilişkilerden zevk alır, 
hatta orgazma bile erişirler. Oysa bizim konumuzdaki gibi, genel olarak cinsellikten hoşlanmayan kadınlar ilişki sırasında kendilerini "taş" gibi hissederler. Çoğu zaman ilişki esnasında kafaları tamamen başka şeylerde olur. Bu tür kadınların çoğu orgazmın ne olduğunu bilmez. 

Ancak bazı durumlarda ilişki sırasında eşlerine karşı yakınlık hissedebilirler. Ancak cinsel birliktelik, onları fiziksel olarak doyuma ulaştırmaktan çok uzaktır. Böylesi doyumdan çok uzak ilişkiler tekrarlandıkça kadınlar sinirli, bıkkın, çabuk parlayan ve arzusuz bir hal alırlar. Bu duyguların sürekli yaşanması, seksten tamamen uzaklaşmayı da beraberinde getirir. 

Fiziksel olarak tatminsizlik, duygusal çıkmaza neden oluyor 

Seksologlar, yani cinsel sorunlarla ilgilenen doktor ve psikologlar, kadınların seksten zevk almama sebeplerinin fiziksel veya duygusal olabileceğini düşünüyorlar. Hepsinin hemfikir olduğu nokta ise; sebeplerin aslında hem duygusal hem de fiziksel unsurların biraraya gelmesi ile ortaya çıkıyor olması. 

Amerikalı seks uzmanı Sam Janus, bu konudaki fikirlerini şöyle dile getiriyor: "Bu gibi durumlarda fiziksel ve duygusal etkenleri birbirinden ayırmak son derece güçtür. Şöyle bir örnek düşünebiliriz; genç bir kadin asla orgazm olamıyor, çünkü ona seksin çok ayıp olduğu fikri aşılanmış. Ailesi ve yakın çevresinden, cici kızların cinsellikten zevk almaması gerektiğini öğrenmiş. Aslında yaşadıkları manevi, duygusal etkenler, ama etkenlerin yarattığı sonuçlar tamamen fiziksel. Kadın fiziksel olarak tatmin olmadıkça, duygusal yönden daha büyük çıkmazlara giriyor. Sinirleniyor, kendini kandırılmış hissediyor, bir türlü rahatlayamadığı için seksten zevk alması imkansızlaşıyor. Böylece içinden çıkılması neredeyse imkansız olan bir kısırdöngünün içine giriyor.

Yine Janus'a göre cinsellikten zevk duymayan kadınları ezen bir duygu daha var, o da utanç! Pekçoklarının yatakta zevkten zevke daldıklarını bilen kadınlar, "İnsanlar benim cinsellikten hoşlanmadığımı bilseler hakkımda ne düşünürler.

TECRÜBE ÖNEMLİ!

Aslında cinsellikten yeterince zevk alamamanın en önemli sebeplerinden biri gençlik. Her ne kadar gençlerin cinsellikten daha çok zevk almalarının gerektiği düşünülse de aslında işin aslı böyle değildir. Cinsellikten alınan zevk, tecrübe ile doğru orantılı. Tecrübe sahibi olmak da yıllarınızı alacağına göre, cinsellikten zevk almanın gençken daha zor olabileceğini söyleyebiliriz. Yine seksologlara göre, seksten zevk almak tıpkı anneliğe benziyor. Çünkü, seks de annelik de son derece içgüdüsel. 

Bu duygulara alışmak için kişilerin zamana ihtiyacı var. Pek çok kadın ancak zaman geçip, tecrübeleri arttıktan sonra anne olmanın zevkini yaşayabiliyor. Aynı şey cinsellik için de geçerli. Yaşı ilerledikçe ve tecrübeleri arttıkça kadınlar cinsellikten daha kolay ve çok zevk alabiliyor. 

Tecrübesiz kadınların cinsellikle ilgili pek çok kaygıları olabiliyor. Özellikle neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmediklerini düşündükleri için çekingen davranıyorlar. Kadınların cinsellikten yeterince zevk alabilmesi için önce aklını kurcalayan soruların cevaplarını öğrenmeleri gerekiyor. 

SEKS YAPARKEN ACI ÇEKİYORSANIZ...

Cinsellikten yeterince zevk almamanın en önemli ve ciddi sebeplerinden biri fiziksel olarak acı çekmektir. Doktorlara göre seks sırasında duyulan acının sebebi genellikle tibbi bir problemdir. Bu tıbbi sorunlarin sebebi ise çok çeşitli olabilir. Beslenme tarzı, kullanılan ilaçlar ya da bazı hastaliklar duyulan acının sebebi olabilir. Cinsellik sırasında kadınlara rahatsızlık veren hastalıkların başlıcaları; hormonal dengesizlikler, tiroid problemleri, tedavi görmemiş idrar yolları enfeksiyonları, yumurtalık kistleri, beslenme bozuklukları ya da ani kilo kayıpları olabilir. Ayrıca sakinleştirici ilaçlar da cinsel birleşme sırasında ağrıya sebep olabilir. Sebep ne olursa olsun, cinsel ilişki sırasında acı hisseden kadınların en kısa zamanda doktorlarına başvurmalarını öneriyoruz.

Yorumlar