Evinizle beraber gezin!

Şehir hayatından kaçan, yazlıktan sıkılan, 3-4 dönümlük hobi bahçesi olan ve sit alanındaki arazisi için yapılaşma izni alamayanlar karavanda yaşamayı tercih ediyor.

Evinizle beraber gezin!

Sürekli aynı yazlıkta tatil yapmaktan sıkılan, sit alanında arazisi olup da yapılaşma izni alamayan, 3-4 dönümlük hobi bahçesinde konaklayacak yeri olmayan ve büyük şehirden kaçanlar karavana olan ilgiyi artırdı. Soyut Karavan İş Geliştirme Müdürü Serhat Ay, içinde ev konforunu aratmayacak herşeye sahip olan karavanların fiyatının 17 bin 500 lira ile 80 bin lira arasında değiştiğini söyledi. Serhat Ay, bir çocuklu üç kişilik bir aileye 3.10 - 4.50 metrelik karavan önerirken, iki çocuklu bir aileye ise 5.70 metrelik karavanlar tavsiye etti. Fiyatlar 17 bin 500 ile 80 bin ira arasında değişiyor.

1000 karavan üretebilir

Serhat Ay’ın verdiği bilgiye göre Soyut Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren Soyut Yapı ve Mühendislik A.Ş. bünyesinde hizmet veren Soyut Karavan, 13 yıldan bu yana kişiye özel karavan üretiyor. Yılda ortalama 1000 karavan üretme kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Serhat Ay, “Karavan almak isteyenlerle birebir görüşme yapıyoruz. Bu görüşme de karavanda yaşayacak kişi sayısını, nasıl bir hayatları olduğunu ve önceliklerinin neler olduğunu tespit ediyoruz. Bunun sonucunda kullanacak kişilerin ihtiyacına en uygun çözümü sunacak olan çekme ya da motokaravanlardan birini tavsiye ediyoruz” dedi. 

İç mimarla çalışıyor

Karavan dizaynı konusunda uzman iç mimarlarla çalıştıklarını belirten Serhat Ay, “Karavanların sonuçta belli bir alanı var. Fakat bizim mimarlarımız bu minimalist alanları o kadar güzel dizayn ediyorlarki, evinizde bulunan herşeye orada da sahip olabiliyorsunuz. Örneğin gündüz oturma odası olarak kullandığınız alan gece bir anda yatak odasına dönüşüyor. Karavanlar içinde yer alan mutfakta mutlaka ocak ve buzdolabı, oturma odasında LCD TV, banyoda ise sıcak su bulunuyor” diye konuştu.

Elektriğini üretebilir

Karavanların ısıtmasının elektrik ya da gazla yapıldığını ifade eden Ay, “Elektriği kamp kurduğunuz yerdeki şebekeden sağlayabildiğiniz gibi, kendiniz de üretebilirsiniz. Bunun için 1 ya da 2 kwat’lık rüzgar türbinine ve aküye ihtiyaç var. Rüzgar türbininin maliyeti 5000 dolarla 9000 dolar arasında değişir ve yaklaşık dört yılda kendini amorti eder” açıklamasında bulundu.

Şirketler de tercih ediyor

Karavanların iki türlü kullanıcısı olduğunu ifade eden Serhat Ay şunları söyledi: “Birincisi bireysel kullanıcılar. Sit alanında arazisi olup da yapılaşma izni alamayanlar, hobi bahçesi sahipleri, büyük şehirlerin karmaşasından sıkılanlar ve yazlık yerine tatillerini her dönem farklı mekanlarda geçirmek isteyenler bu grubu oluşturuyor. İkinci grupta ise kamu ve özel sektör kuruluşları var.”

Eski araçları değerlendiriyor

Uzun süre kullanılan Mercedes Sprinter, Fiat Ducato veya Renault Trafic gibi araçları karavana çevirdiklerini belirten Serhat Ay, ev konforunu aratmayan karavan fiyatının 17 bin 500 lira ile 80 bin lira arasında değiştiğini anlattı.

Yorumlar