Gençlik güzel bir ciltte saklı

Sadece kırışıklıklar değil, ciltteki sorunlar sizi olduğunuzdan yaşlı gösterebilir. Biraz dikkatle siz de gençleşin!

Gençlik güzel bir ciltte saklı

3.jpg

1. Donuk bir cilt

Günlük cilt bakımı rutininizi aksatmanız daha yaşlı görünmenize yol açabilir. Cildinizi düzenli bir şekilde temizlemezseniz ölü cilt hücreleri yüzeyde birikmeye başlıyor. Bu hücreler nemlendiricilerin işe yaramasını engelliyor, cildinizin donuk görünmesine yol açıyor.

Cilt bakımınızı düzenli olarak yapın. Sabahları yüzünüzü mutlaka yıkayın. Akşam uzun bir günden sonra makyajınız olsun ya da olmasın mutlaka yüzünüzü yıkamalısınız. Çünkü cildinizde biriken yağ ve kirler gözeneklerinizi tıkar. Haftada birkaç kez nazikçe yapacağınız exfoliation (pul pul dökme) genç ve sağlıklı bir cilt için gereklidir.

2. Kuruluk

Soğuk hava cildiniz için çok kötüdür. Soğuk hava ve evinizin içindeki kuru hava cildinizin koruyucu tabakasını kırar ve cildinizin lekelenmesine, pul pul dökülmesine ve yaşlı görünmesine neden olur. Kuru, sertleşmiş cilt parlamaz.

Kuruluğu iyileştirmek için cilt tipiniz için uygun olan nemlendiriciyi kullanın. Özellikle geceleri yatmadan önce mutlaka nemlendiricinizi kullanın. Yağlı ciltlerin ise su bazlı nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Süper kuru cilde sahip kişiler ise vazelin ya da dimethicon içeren nemlendiricileri tercih etmeliler.

3. Güneş lekeleri

Güneşteki UV ışınları ciltte melaninin aşırı üretimini tetikliyor, kırışıklıklar gibi cildinizin yaşlı görünmesine yol açıyor. 2009 yılında ikizler üzerinde yapılan bir çalışmada, farklı miktarlarda güneş ışığına maruz kalmak, güneş hasarına bağlı olarak kardeşlerin 10 yaş kadar daha yaşlı görünmesine yol açıyor.

Dışarıya çıkarken güneş kremi kullanın. Bazı insanlar güneş hasarının gençleri etkilediğini düşünür. Ancak bu doğru değildir, bu nedende herkes dışarıya çıkmadan önce en z 30 faktör güneş kremi sürmeli.

4. Şiş göz torbaları

Bu sorunla muhtemelen 40'lı yaşlara kadar karşılaşmayacaksınız. Ancak artık kadınlar daha erken yaşta gözaltı torbalarına sahip oluyorlar. Bunlar da sizi daha yaşlı gösteriyor.

Kronik yorgunluk stres hormonunun aşırı üretimine yol açar. Bu da cildinizde iltihaba neden olur. Ard arda her gece en aza 7 saat uyku dinlenmenize yardım edecek, cildinizin görünümü üzerinde fark oluşturacaktır. Ayrıca yüzüstü ya da yan yatarsanız, cildinizin altındaki sıvı gözlerinizi çevresinde birikir. Bu nedenle başınızın altına fazladan bir yastık yerleştirin ve sırt üstü yatın. Sabahları göz altı torbalarınız şişmiş ise bir bezi 15 dakika dolapta tutun ve soğuk kompres gibi kullanın.

5. Koyu halkalar

Yaş ilerledikçe gözünüzün altındaki bölgeler doğal yağ deposunun kaybolması nedeniyle koyulaşmaya başlar. Bu da gölgeli bir etkiye neden olur. Fakat, 20'li ve 30'lu yaşlarda koyu halkalar 3 nedenden dolayı oluşur: genetik, alerji ya da yoyo diyetidir.

Eğer alerjiniz varsa, gözleriniz kaşındığında buna direnin. Alerjiden kaynaklanan küçük halkalar için soğuk kompres uygulayın, antihistamin için ve alerjiyi azaltan yastık kılıfı kullanın.

 

 

Yorumlar