Kasabanın da taklidi olur mu?

Taklit ürün denince akla gelen ilk 'Çin' oluyor. Peki Çinliler'in bu kez taklit bir kasaba yaptığını biliyor muydunuz?

Kasabanın da taklidi olur mu?

untitled-1.jpg

Sanayi alanında ünlü markaların taklidini yapmalarıyla tanınan Çinliler, Avusturya'nın Alp Dağları eteklerindeki turistik Hallstatt kasabasının taklidini Çin'de yapmak için harekete geçti.

BBC'nin haberine göre yaklaşık 3 yıldan bu yana, Çinli turistlerin akınına uğrayan Avusturya'daki kasaba, bu ülkede gözde tatil yeri haline geldi. Avusturya'ya gelen turistlerden birinin otelde unuttuğu planda kasabayla ilgili bilgiler ve takldinin nasıl inşa edileceğine dair tasarımlar bulundu. Turist gibi gelen Çinliler'in, üç yıl boyunca bölgedeki her binanın fotoğraflarını çektikleri anlaşıldı.

Hallstatt kasabasının taklidinin inşaatına geçen ay Çin'in Huizhou kentinde başlandığı belirlendi. 20 bin metrekarelik alana yapılacak taklit kasabanın maliyeti 14.8 milyar TL olarak hesaplanırken, Hallstatt kasabasındaki gölün kopyasının da inşa edileceği belirtildi.

Çin'in şimdiye kadar Rusya'nın son model SU-27SK uçağını taklit edip J11B uçağını ürettiği, İngiliz kraliyet ailesine özgü düğün törenlerinin kopyalarını düzenlenmeye başladığı, Fransa'nın başkenti Paris'in kopyasını Hangz kentine inşa ettikleri belirtildi. Bunların yanı sıra taklit Ferrari ve Jaguar otomobillerinin 2014'e kadar piyasaya sürüleceği açıklanmıştı.

Yorumlar