Cannes'a giden ilk Türk filmi belli oldu!

65. Cannes Film Festivali Jürisi, bu yılki ''kısa metrajlı filmler'' kategorisinde yarışacak eserleri kamuoyuna açıkladı. Seçilen filmler arasında Rezan Yeşilbaş'ın filmi de var!

Cannes'a giden ilk Türk filmi belli oldu!

Türk yönetmen Rezan Yeşilbaş'ın 'Sessiz' isimli filmi de bu kategoride yarışacak.

Jüri, kendisine gönderilen 4.500 film içinde, yarışma için sadece 10 kısa metrajlı filmi belirledi.

Jüri, festivalde Altın Palmiye için yarışacak ve yine yarışma dışı gösterilecek filmleri Perşembe günü düzenleyeceği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak.

700 uzun metrajlı film izlendi

Festival Genel Müdürü Thierry Fremauş, bu yılki jürinin, programı belirlemek için bin 700 uzun metrajlı filmi izlediğini açıklamıştı.

Dünya sinemasının en önemli etkinliklerinden birisi olan festival 16-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

Rezan Yeşilbaş kimdir?

1977'de doğdu. 2008 yılında Marmara Ünivesitesi Sinema-TV Bölümü'nden mezun oldu. Öğrenciyken kısa filmler çekti. Daha sonra CNN Türk televizyonunda belgesel film yapımında çalıştı. Kısa filmi 'Hüküm', onun 'Kadın Üçlemesi'nin ilk filmiydi. Hüküm yurtiçi ve yurtdışı bir çok festivalde gösterildi ve çeşitli ödüller kazandı.

Yeşilbaş, bazı sinema filmlerinde yapım sorumluluğu ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Üçlemenin ikinci filmi olan 'Sessiz/Be Deng'i ise 2011'de çekti. Şu an üçlemeninüçüncü filminin senaryosunu da hazır bulunduruyoru. Rezan Yeşilbaş, 2008 yılından beri yönetmen Zeki Demizkubuz'un asistanlığını yapmaktadır.
 

Yorumlar