Tomtom Sinema Karnavalı

18 - 25 Haziran tarihleri arasında Akarsu, Kaymakam Reşat Bey, Acara, Tosbağa sokakları sinemasever misafirlerini bekliyor!

Tomtom Sinema Karnavalı

Filmleri neden seviyoruz? Onları ne şekillerde kişiselleştirip kendimize mal ediyoruz? Ve kimi zaman da kostüm, replik, müzik gibi filmlere ait unsurları nasıl bağlamından koparıp, gündelik hayata yeni birer kavram olarak kazandırıyoruz? İlk kez düzenlenen Tomtom Sinema Karnavalı, film izlemekten de çok, sonraki süreçte gelişen ve hayatın içinde paylaşılabilen bir ‘sinemasever kültürü’ (ayrıca buna bağlı birtakım ‘faydalı hastalıklar’) hakkında: Filmlerden ilham alma biçimlerimizi kutlama, fetişleştirme, nihayetinde bir performansa dönüştürme arzusu… Bazen filmlerin içinde yaşamayı, bazen de Woody Allen klasiği “Kahire’nin Mor Gülü”ndeki gibi oyuncunun perdeden çıkıvermesini istemek; kimi klasikleri yeniden izlemeyi bir seremoniye dönüştürmek… Filmlerden, yönetmenlerinin belki de hiç tasarlamadığı anlamlar çıkarıp, hayatın başka yönleriyle ve diğer filmlerle ilişkilendirmek…

Açık havada ücretsiz film gösterimlerinin yapılacağı Karnaval’ın programı, ağırlıklı olarak disiplinlerarası etkileşime dayalı performans ve işlerden, sokak partilerinden oluşuyor. Bu sinema haftası, ‘yüksek kültür’ün ayrıcalıklı alanına sıkışan ‘entelektüel düşünme’ ile çoğu kez sadece ‘popüler kültür’ün marifeti sayılan ‘eğlence’yi, yer yer de gerçekle fanteziyi birbirine katmanın peşinde.

Tomtom Sinema Karnavalı süresince sanatçıyla seyirciyi aynı sinemaseverlik düzleminde buluşturmak, filmlerle ilgili takıntılarımız üzerinden göreceliliği ifşa etmek ve birbirimizden etkilenme biçimlerimize saygı duruşunda bulunarak kapalı devre sistemler yerine ‘daimi oluşum’a kadeh kaldırmak istiyoruz.

Tramvay Durağı

Yorumlar