Cumhurbaşkaı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesi ile Zuhay Olcay'a 11 ay hapis!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddia edilen 61 yaşındaki Zuhal Olcak'ın hapis cezası belli oldu 11 ay 20 gün yatacak!

Cumhurbaşkaı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesi ile Zuhay Olcay'a 11 ay hapis!

Sanatçı Zuhal Olcay'ın 2016 yılında Kadıköy'de bir mekanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddia edilerek Olcay hakkında soruşturma başlatılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 2016 yaşında yaşanan olayın yeniden gündeme gelmesiyle 61 yaşındaki ünlü sanatçı Zuhal Olcay için Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesi ile verilen ve ertelenen 11 ay 20 gün hapis cezasını oy birliği ile uygun görüldü. 

2016 yılında Kadıköy'de bir mekanda şarkı söylediği esnada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün verilen ve ertelenen hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından oy birliğiyle uygun görüldü. 

Temyiz İstemi Reddedildi

Kararın gerekçesinde, yargılama sürecindeki usuli işlemlerin kanuna uygun yapıldığı, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı, eylemin doğru nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğunun anlaşıldığı ifade edildiği. Bu nedenle katılan vekilinin temyiz dilekçesinde ileri sürdüğü gerekçeler yerinde görülmediğinden, temyiz istemi reddedildi.

El Hareketi Yaptığı Öne Sürülmüştü

Zuhal Olcay'a dava açılması süreci bir ihbar ile başlamıştı. 155 Polis İhbar Hattı'nı arayan bir kişi, Zuhal Olcay'ın, 5 Ağustos 2016'da, Kadıköy'de bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret içerecek şekilde eliyle hareket yaptığını öne sürdü. Bunun üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

zuhal olcay 11 ay 20 gün hapis cezası yatacak

Hazırlanan iddianamede, Zuhal Olcay'ın "cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda Olcay'ı "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 10 ay hapis cezası verdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanık Zuhal Olcay hakkındaki cezayı 11 ay 20 güne çıkarmıştı. Erdoğan'ın avukatları ise Ceza Dairesi'nin sanık Olcay hakkında 11 ay 20 günlük hapis cezasının ertelenmesi yönünde verdiği kararı temyiz etmişti.

Yorumlar