Yoga çeşitleri nelerdir aralarındaki fark ne hamile yogası ne işe yarar?

Yoga çeşitleri nelerdir? Yoga çeşitleri arasında nasıl bir fark var? İşte ruhu besleyen sağlıklı ve fit görünmeye yardımcı olan yoga çeşitleri....

Yoga çeşitleri nelerdir? Yoga ne işe yarar? Yoga çeşitleri arasındaki fark nedir? Hayat tarzından tutun vücudunuzun fit olmasına ve hayata karşı pozitif bakmanıza kadar bir çok alanı etkilemekler beraber yoganın çeşitleri mevcuttur. Peki yoganın çeşitleri nelerdir? Yoga türlerinde Vinyasa, Hatha, Ashtanga, Yin, Restoratif, Kundalini, Hamile Yogası ve Çocuk Yogası stiller mevcuttur. İşte sıraladığımız yoga çeşitleri ve aralarındaki farklar...

Vinyasa Yoga: Yoga pozlarını belli bir sıra ile yerleştirmek anlamına gelir. Nefes ve hareketin beraber akışının uygulandığı bir seanstır. Pozlar birbirine belli bir temaya uygun şekilde bağlanır. 

Hatha Yoga: Bilinen en temel yoga stilidir. Seans esnasında uygulanan pozlar detaylı hiza bilgileri ile derinlemesine incelenir. 

Ashtanga Yoga: Yoganın sekiz kolunun temsil edildiği yoga stilidir. Belirli bir seri takip edilerek, nefes ve hareket senkronize bir şekilde uygulanır. Bu sekiz kol ashtanga geleneğinde ikiye ayrılır. İlk dördü (yama, niyama, asana, pranayama) dış kollar (external limbs), son dört iç kollar (pratyahara, dharana, dhyana ve samadhi) (internal limbs) olarak tanımlanır. 

Yin Yoga: Pozların uygulama boyunca yerde pasif olarak yapıldığı yoga stilidir. Amacı bağdokulardaki esnekliği arttırmaktır. Diğer yoga stillerinden farklı olarak pozlar içerisinde daha uzun sure ve haretsiz kalarak uygulanır. 

Restoratif Yoga: Derin dinlenme ve yenilenme amacı ile uygulanır. Pozlar içerisinde beden malzemeler (blok, battaniye, kayış, yastık ve göz yastığı gibi) ile desteklenerek pasif olarak yapılır. 

Kundalini Yoga: farkındalık yogası olarak tanımlanmaktadır. Yoğun nefes çalışmasının pozlar ile beraber uygulandığı yoga stilidir. 

Hamile Yogası: Bebek ile bağ kurulmasına ve rahat bir hamilelik dönemi ve doğum için hazırlık sağlar. Bedensel esneklik ve kuvvet sağlayarak ileriki dönemdeki sırt, bel ağrılarının önüne geçmenize yardımcı olur.

Rahat bir doğum için pelvis ve kalça bölgesine esneklik sağlar. Doğru nefes uygulamaları ile hamileliğin ileri zamanlarında rahat oksijen alımını kolaylaştırır ve doğum esnasında doğru nefes kontrolüne destek olur. 

Çocuk Yogası: Duyu organlarının gelişmesini sağlarken, beden koordinasyonunu geliştirmelerine yardımcı olur. Fiziksel olarak güçlenmelerini ve esneklik kazanmalarını sağlarken konsantrasyonlarını geliştirir.

Yorumlar