İyi yemek yapmak istiyorum diyenlere şeflerden 6 tüyo

İyi yemek yapmak istiyorum, bir aşçı gibi yemek yapmak, soğan doğramak istiyorum diyorsanız dünyaca ünlü şeflerin 6 önerisini dikkatlice okuyun.

İyi yemek yapmak istiyorum diyenlere şeflerden 6 tüyo

Bir profesyonel aşçı gibi yemek pişirmek istiyorsunuz ancak bu konuda eğitim alma şansınız yoksa işin uzmanlarını dinleyin deriz. Dünyanın önde gelen şefleri deneyimlerini paylaştı. İşte sizi profesyonel bir aşçıya çevirecek olan 6 tüyo...

1. MÜKEMMEL SOĞAN NASIL DOĞRANIR? Avustralya'daki Pascale Bar & Grill’de çalışan şef Andy Harmer,  soğanları kusursuz küpler halinde doğramak için özel bir hilesi olduğunu söylüyor. Yapmanız gereken ilk olarak, soğanı kökü yukarı bakacak şekilde bir tahtaya yerleştirmek ve sonra kökten aşağıya doğru ikiye bölmek. Daha sonra, şef, düz bir şekilde aşağıya bakacak şekilde tahtaya yerleştirmelisiniz.Soğan'nın zarı kökten uca doğru çekerek soyulur, sonra ucu kesilir. Doğramak için parçaları kökten uca doğru üst üstü koyarak kesmelisiniz. Soğanları kesmek için yukarıdan aşağıya doğru hareketler yapmanız gerekiyor. 

2. KİLERİNİZDE GİZLİ MALZEMELER OLSUN: Sidney'in en yenilikçi şeflerinden biri olan Black Star'dan Christopher Thé, sade bir kiler maddesinin, lezzetl bir marine sosu yaratmanın sırrı olabileceği görüşünde. Mesela zeytinyağ, sarımsak, karides ve acı biber kusursuz bir sos oluşturmaya yetebilir. 

3. BALIK DERİSİ NASIL TEMİZLENİR? Balık pişirmek iyi şef olmanın zorlu sınavlarından biri. Eğer bir balığın derisini temizlemek istiyorsanız aşçı Donovan Cooke'nin balığın iyice kurumuş olmasını bekleyin önerisini bir kenara not edin. Balığın derisini pişirmeden önce çıkaracaksanız yada fileto kesmeye çalışıyorsanız bir parça mutfak kağıdını üzerine balığını bırakıp dolaba koyun. Üst kısmı kuruduğunda aynısın diğer taraf için de yapın. Balıkların iki yüzü içinde 2'şer saat dolapta kalmasını sağlayın ve sonra deriyi yüzmeye çalışın. Keserken de balıkların üstüne bastırıp bıçağı tam kılçık hizasından yatay geçirin. 

4- MÜKEMMEL BİR BİFTEK NASIL PİŞİRİLİR? Victor Churchill'i yöneten Sidneyli şef Anthony Puharich'in, mükemmel bifteğin yaratılması için yaptığı hile, etin kesim işleminden ve tuzlamadan önce oda sıcaklığına gelmesi. Klasik bir biftek en iyi pişirme yöntemi odun kömüründe olduğu görüşünde. Önce tavada yüksek ateşde eti karamelize edip üstünün kabuklanmasını sağlayın iki tarafını da çevirerek işlemi yapın. Ardından suyu bırakınca ızgaraya alın. 

5-DONMUŞ GIDALARI ÇÖZMENİN EN HIZLI YOLU: Son dakikada et veya tavuğu eritmeye çalışmak, pişmekten daha zor olabilir. Mikrodalga fırın kullanmak ilk seçenek gibi dursa da profesyonellerin başka yöntemleri de var. Paslanmaz çelik tepsiler! Teori, metalin odun veya porselenden daha hızlı ısı emdiği ve donmuş gıdaların daha çabuk çözülmesine yardımcı olduğu yönünde. Çünkü dondurulmuş yiyecek bir metal tabak içinde çözülürse, ortam ısısı buz çözme işlemini kolaylaştırır.

6. MAKARNA DEYİP GEÇME: Makarnayı kaynamış suya atıyorsanız yandınız.. Çünkü işin ustalarının yöntemi çok farklı. Ünlü aşçılara göre, makarna, bir tavada sadece soğuk su ile kaplanarak ve ısıya dönüştürülerek pişirilebilir. Makarna sadece daha hızlı pişirmekle kalmıyor, aynı zamanda soğuk su da makarnaların birbirine yapışmasını engelliyor.

Yorumlar