Bebeklerde doğum lekesi neden olur gözüne yakın bir yerdeyse...

Bebeklerde doğum lekesi neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer? İşte doğum lekesiyle ilgili tüm merak edilenler!

Bebeklerde doğum lekesi neden olur gözüne yakın bir yerdeyse...

Doğum lekeleri vücudun belirli bölgelerinde oluşan çeşitli renkte ve büyüklükte olan cilt lekeleridir. Bu lekelerin neden oluştuğuna dair çeşitli inanışlar bulunmaktadır. Öyle ki aşerilen yiyeceğin yenmemesinin bile bu lekelere yol açtığı düşünülmektedir. Peki gerçekten de öyle mi? Aşerilen yiyeceğin yenmemesi doğum lekesine neden olur mu? Doğum lekesi neden olur? Belirtileri neler? Nasıl geçer? Gelin doğum lekesiyle ilgili tüm merak ettiklerinizin cevaplarına beraber bakalım! 

NEDEN OLUŞTUĞU TESPİT EDİLEMİYOR 

Doğum lekesi anne adaylarının doğum yapması ile beraber doğumdan bir kaç ay sonra bebeğin vücudunun çeşitli bölgelerinde görülen cilt lekeleridir. Bu lekelerin neden oluştuğuna dair kesin olarak bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bazı uzmanların görüşlerine göre bu durum kalıtsal bir özellik taşıyor. Bebeklerin vücutlarında ortaya çıkan bu lekelerin bazıları yüzeysel olabildiği gibi bazıları da farklı renk ve şekillerde kendini gösterebiliyor. 

AŞERİLEN YİYECEĞİN YENMEMESİ DURUMUNDA GÖRÜLDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR 

Doğum lekesinin oluşmasının sebebi tam olarak bilinemese de bazı ülkeler tarafından hamilelikte aşerilen yiyeceklerin yenmemesi sonucunda görüldüğüne dair kanılar bulunmaktadır. Mesela anne adayının canı erik çektiyse ve erik bulunmuyorsa bebeğin doğunca vücudunda erik şeklinde leke görülmesi gibidir. Ancak uzmanlar bu görüşün hüçbir şekilde bilimsel olmadığını savunuyor. 

DOĞUM LEKESİ BEBEĞİNİZİN GÖZÜNE YAKIN BİR YERDEYSE...

Genel olarak ilk bir sene içerisinde bazı doğum lekeleri kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat bu lekelerin bebek için riskli olabileceği tespit edilmiştir. Doğum lekesi çeşitlerinden olan şarap lekesi göze yakın bir yerde görülüyorsa bu bebeğin ilerleyen zamanlarda görmesini zorlaştırabilir.

CERRAHİ MÜDAHALE VE LAZER YÖNTEMİ İLE YOK EDİLEBİLİYOR 

Doğum lekeleri bahsettiğimiz gibi vücudun görünen yerlerinde olabiliyor. Bu da ilerleyen zamanlarda kişinin psikolojisinin bozulamasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ya da lazer yöntemi tercih edilebilir. 

 

 

 

Yorumlar