HPV virüsü nedir cinsel ilişkiden bulaşıyor!

HPV virüsü nedir? Nasıl tedavi edilir? Kansere karşı büyük risk oluşturan bu hastalığa dair tüm merak edilenleri sizler için paylaştık.

HPV virüsü nedir cinsel ilişkiden bulaşıyor!

Cinsel ilişki yoluyla bulaşarak kansere neden olan HIV vürüsü hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. Peki HPV virüsü nedir? Ne sıklıkla görülür? Hangi hastalıklara yol açar? gibi soruların yanıtlarını ART Tıp Merkezi Kadın Hastlıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai AKSOY'dan öğrendik. İşte tüm merak edilenler! 

100'DEN FAZLA ÇEŞİDİ BULUNUYOR 

HPV olarak adlandırılan virüs cilt teması ile kişiden kişiye bulşan bir virüstür. Bu virüsün 100'den fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu virüslerden yaklaşık 30 tanesi cisel temas yoluyla bulaşmaktadır. Yapılan araştırmalar her 4 kişiden en az 3'ünün hayatının bir döneminde genital HPV enfeksiyonuna yakalanacağını öne sürmektedir. 

CİNSEL İLİŞKİDEN BULAŞIYOR 

HPV virüsü en fazla cinsel ilişki esnasında bulaşmaktadır. Bu vajinal, anal ya da oral ilişki fark etmemektedir. Cinsel yolla bulaşan dier hastalıklar gibi pek fazla belirti vermeden ilerleyen bir virüs çeşididir. 

GENİTAL SİĞİLLERE YOL AÇMAKTADIR 

HPV virüsünün yol açtığı pek çok hastalık bulunmaktadır. Genita siğillere yol açan en önemli etkenlerden biridir. Bu siğiller ya vajinanın içerisinde ya da penisin üzerinde görülmektedir. 

ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERLE ÖNLENEBİLİR 

HPV virüsü çeşitli yöntemlerle önlenebilmektedir. Çok fazla çeşide ayrılan bu virüslerin bazıları HPV aşısı ile önlenmektedir. Bunun yanı sıra bu virüsü vücudunuza bulaştırmamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalarda bulunuyor. Bunlar; tek eşli olmak, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak. Bu iki davranışa özellikle dikkat etmeniz uzmanlar tarafından öneriliyor. 

 

Yorumlar