Bebeklerde topuk kanı testi neden yapılır çok büyük önem taşıyor!

Bebeklerde topuk kanı testi neden yapılır? Nasıl yapılır? İşte topuk kanı testiyle ilgili tüm merak edilenler!

Bebeklerde topuk kanı testi neden yapılır çok büyük önem taşıyor!

Topuk kanı testi doğum sonrasında her bebekten istenen bir testtir. Bazı anneler bebeğinin canı acımasın diye bu testin yapılmasına izin vermeyebiliyor. Ama bu test bebeğinizin sağlıklı gelişmesi açısından oldukça önem taşıyor. Bebeğinizin genetik bir hastalığının olup olmadığı da yine topuk kanı testiyle belli olmaktadır. Peki topuk kanı testi ne işe yarıyor? Topuk kanı testi nasıl yapılır? İşte topuk kanı testiyle iligili tüm merak edilenler! 

HASTALIKLARIN BELİRLENMESİNDE ÖNEM TAŞIYOR

Topuk kanı testi bebeğin dünyaya gelmesinden sonraki 24 saat ya da 3 gün içerisinde yapılması beklenen testtir. Bebeğin ayağından kan alınmasıyla gerçekleşmektedir. Doğum sağlıklı olarak gerçekleşse de bazı ciddi problemler kendini göstermeyebilir. Bu nedenle erken teşhis açısından bebeklerin topuklarından alınarak yapılan kan testi önem taşımaktadır. 

ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR 

Topuk kanı testi, bebeklerde beyin hasarı, gelişim geriliği, tiroit bozuklukları ve enzim eksiklikleri gibi ciddi sorunların teşhis edilmesinde önem taşımaktadır. Tüm bunların yanı sıra genetik bir hastalığının olup olmadığının anlaşılmadı da topuk kanı testiyle belli olmaktadır. 

 TOPUK KANI TESTİ NASIL YAPILIR?

Yenidoğanın ayağından alınacak olan bir damla kan, iğne ile minik bir delik açılmasıyla gerçekleşir. Şırınganın içinde kalan kan öncesinde hazırlanan kartlara damlatılır. Yapılan testten doğru sonucun alınması için bebeğin yeterli miktarda beslenmesi gerekir.

 

 

 

Yorumlar