Bebekleri sebzeye alıştırma yolları neler hafif aromalı sebzelerden başlayın!

Sebze düşmanlığımız aslında bebeklikten başlıyor! Ancak sağlıklı beslenme için bebeğinizi sebzeye alıştırma yollarını arıyorsanız haberimizi okumaya devam edin!

Bebekleri sebzeye alıştırma yolları neler hafif aromalı sebzelerden başlayın!

Yapılan araştırmalara göre 10 bebekten 3'ü sebze tüketmiyor. Beslenme alışkanlığı nasıl başlarda ilerki hayatında da o şekilde gitmektedir. Bebeğinizin ek gıdaya geçme sürecinde sorun yaşıyorsanız paniklemeyin! Bu durum bir çok annesini şikayetçi olduğu konulardan biri olmaktadır. Bebeğinizin beslenmesi konusunda henüz çok şey kaçırmadınız! Bu noktada geç kalmamakla beraber sebze tüketimlerine yeniden başlayarak sebzeleri lezzetlendirmeden başlamak ve hafif aromalı sebzelere ağırlık vermek işinizi çok daha kolaylaştırabilir. İşte elmaelma.com anneleri ve anne adayları için bebekleri sebzeye alıştırmanın 5 püf noktasını derledik!

HAFİF AROMALI SEBZELERDEN BAŞLAYIN!

Önemli olan bebeği sebzenin tadına azar azar alıştırmak. Birkaç sebze çeşidini iştahla yemeye başladıktan sonra, bebeğinizin diğer sebzeleri de zamanla aynı şekilde tüketmemesi için hiçbir sebep yok. O yüzden önce kolay yoldan ve ‘tutmuş formülle’ ilerleyin ve havuç, kabak, avokado, bezelye gibi tatlı ve hafif aromalı; bebeğinizin ilk anda yadırgamayacağı sebzeleri tercih edin ve pirinç gibi tahıllarla lezzetlendirmeyi deneyin.

SEBZE PÜRELERİNE LEZZET KATIN!

İlikli kemik suyunu sebze pürelerine katmak; anneannelerimizden bize yadigar asırlık formüllerden biri. İçine girdiği tüm sebze pürelerini lezzet bakımından zenginleştirip bebeklerin iştahını artıran bu mucize tarif, sadece sebzeyi sevdirmiyor; aynı zamanda bağışıklığı güçlendiriyor, sindirim sistemine iyi geliyor, uykuyu düzenliyor, büyüme hormonunu destekliyor; hafızayı ve eklemleri de
kuvvetlendiriyor. Altıncı aydan itibaren tüm sebze karışımlarının içinde güvenle kullanabilirsiniz.

 

SİZDE SEBZE AĞIRLIKLI BESLENİN Kİ SİZDEN ÖRNEK ALSIN!

Siz sürekli sebze yiyin ki; o da sizi örnek alsın. Siz güldüğünüzde onlar da gülüyorlar. Siz sinirli olduğunuzda onlar da geriliyorlar. Bebekler
karşılarında hep rol model arıyorlar ve bu kural sofrada da değişmiyor. Araştırmalara göre sebze tüketen ve sebze tüketirken mutlu görünen ebeveynler, bebeklerin de sebzeyle ilişkisini kuvvetlendiriyor. Öte yandan annelerin özellikle emzirme döneminde sebze tüketmesi çok önemli; çünkü bebekler sebzenin tadını anne sütünden bu dönemde almaya başlıyor.

SEVMESE BİLE SÜREKLİ ÖNÜNE KOYUN!

En az 10 kere aynı tabağı önüne koyun7 aylık bebeklerde yapılan bir araştırmaya göre sevilmeyen yemekler tekrar tekrar bebeklerin önlerine konulduğunda o sebzeye karşı gösterdikleri direnç her geçen gün azalıyor. Bebeklerin yarısından fazlası aynı yemek 5 gün üst üste masaya geldiğinde o yemekle bağ kurmaya başlıyor. Uzmanların çağrısı en az 10 gün üst üste aynı yemeğin denenmesi… Yapılmaması gereken ise, “Brokoli de yemeyiversin” diyerek vazgeçmek. Bebeğinizin bütün sebzelere ihtiyacı olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayın.

BEBEĞİNİZİN BESLENMESİNİ İNCELEYİN!

Bebeğinizin sevdiği yemek formunu iyi inceleyin. Diyelim ki bebeğiniz muhallebi türü sıvı gıdalara daha çok ilgi duyuyor; o halde sebzelerden püre veya ona özel bir smoothie yapmayı deneyin. Kek, ekmek gibi daha katı gıdalar ilgisini çekiyorsa; sebzeleri fırında hatta gerekirse kek kalıbının içinde pişirin. Tabağı bir oyun alanına çevirmek de başka bir seçenek. Sebzelerden insan, hayvan ve doğa figürleri yaratmaya çalışın.

Yorumlar