Beş adımda süper anne ol!

Bir zamanlar siz de çocuktunuz... Çocuklarınıza katı kurallar koyarak kendinizi sevdireceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Katı kuralları yıkın, onun kraliçesi olun!

Beş adımda süper anne ol!

Günümüzde çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus çocuklara karşı esnek  olup, gerektiğinde "hayır" demeyi bilmek. Çocukları kendi ailenizde gördüğünüz yöntemlere göre yetiştirmemeniz gerektiğini belirten pedegoglar, şu beş temel kuralın altını önemle çiziyorlar:

1. Sorumlulukları paylaşın

Anne - babalar çocuklarıyla eşit olarak ilgilenmek zorundadırlar. Sorumluluklarınızı eşit olarak paylaştığınızda, çocuğun uzaklaşması ortadan kalkacaktır. Çocuklar genellikle anneleriyle vakit geçirirler ve bu nedenle babalarına karşı zamanla otoritelerini kaybetmeye başlarlar.

Evde babadan izin vermesi, yasakları annenin koyması ve gece uyurken annenin çocuğa eşlik etmesi çocuğun ebeveynlere olan ilgisini azaltacaktır.

2. İyi bir dinleyici olun

Anne, çocuğun anlattıklarını dinlemeli ve sorunlarını geçiştirmek yerine  ilgilendiğini belli etmelidir. Çocuklar, düşüncelerini anne ve babalarına rahatlıkla açıklayabilirlerse, kişilik açısından daha çabuk gelişirler.

3. Hoşgörülü bir anne olun

Katı kurallar koymaktan vazgeçmelisiniz. Çocuğun  yapması ve yapmaması gereken davranışları güzel bir dille açıklama yaparak anlatmalısınız. Katı kurallar, çocuğu sizden uzaklaştırır ve hırçınlaştırır.

4. Saygıyı yitirmeyin

Anne ve baba arasındaki kötü ilişki, aşağılayıcı sözler çocuğun size olan saygısını yitirecektir. Çocukların yanında kavgayla çözülen aile problemleri, çocuğun sosyal hayatta kavgacı ve problemli bir yetişkin olmasına ortam hazırlıyor.

5. TV süresini kısaltın

Çocuğu televizyonun karşısına oturtarak, tüm gün ev işleriyle uğraşmak çocuğun gelişimine hiç bir fayda sağlamayacaktır. Çocukları eğitici ve sosyalleştirici oyunlara yönlendirin. Ev işlerini çocuğunuz uyuduktan sonra da yapacağınızı unutmamalısınız. Birlikte bol aktiviteli ve eğlenceli oyunlarla, sosyal bir gün geçirin.

 

Yorumlar