Doğum sonrası bel ağrıları

Doğum sonrası kadınlarda birçok eklem ağrısı görülebiliyor. En sık rastlananlardan biri ise bel ağrıları. Peki bu ağrıları azaltmak için ne yapılabilir?

Doğum sonrası bel ağrıları

Doğumdan sonra bel ağrısı neden olur?

Gebelik sırasında fazla hareket edilmemesi sonucu zayıflayan kaslar, doğumdan sonra bel ağrılarının en temel sebebi. Anne adayının hamileliği süresince basit jimnastik hareketleri yapması, dengeli beslenmesi bu ağrıları azaltıyor.

Ancak bazı özel durumlarda doktorun egzersizler için izin vermesi gerekiyor. Sezaryenle doğum yapanların ise egzersizler için 6 hafta beklemesi gerekiyor.

Doğum sonrası bel ağrısından sakınmak için yapılması gerekenler;

- Doğum sonrası anne günde 10 dakika egzersiz ve yer hareketleri yaparak vücudunun gerilmesini sağlamalı.

- Anne, doğumdan sonra 6 hafta içinde eski normal kilosunu dönmeli.

- Bebek için önünde tepsisi bulunan özel sandalyelerden alınmalı veya sandalyeye oturtulması sırasında, tepsinin çıkarılması gerekiyor. Bu durumda anne zorlanmadan çocuğu sandalyeden alabilir.

- Anne, bebeği, kollarını uzatarak değil, göğse yakın bir mesafeden kucağa almalı ve vücudunu bükmemeye dikkat etmeli.

- Bebeği kucağa almak için dizler kırılmamalı. Kucağa alınmasından önce karın adalelerinin gerilmesi ve kaldırmak için bacak adalelerinden kuvvet alınması gerekiyor.

- Bebek, karyolasından alınırken, karyolanın yan korumasının çıkarılması gerekiyor. Anne, bebeği karyolanın üzerinden kucağına almamalı.

- Anne, yürüyüşe çıktığı sırada bebeği sırtında değil, önüne asacağı bir askı çanta içinde taşımalı.

- Bebek, kalçasının üzerine yük gelecek şekilde taşınmamalı, bu şekilde taşınan çocuk bel adalelerine fazla yük binmesine yol açıyor.

- Emzirme sırasında anne bebeğin üzerine eğilmemeli ve bebek yüksek  bir sandalye üzerinden annenin göğsüne yaslandırılmalı. Bu durumda annenin sırt ağrıları azalabilir.

Yorumlar