Hipoaktif cinsel istek bozukluğu nedir tedavide 'öpücük hormonu' keşfi!

Hipoaktif cinsel istek bozukluğu görülen kadınlar için araştırmalar yeni bir tedavi yolu keşfetti. Kisspeptin yani 'öpücük hormonu' tedavide umut ışığı oldu.

Hipoaktif cinsel istek bozukluğu nedir tedavide 'öpücük hormonu' keşfi!

Bilim adamlarının son keşfi cinsel istek bozukluğu yaşayan kadınların derdine derman olacak gibi görünüyor. 

Araştırmalar cinsel gücü tahrik eden ve kadınların daha iyi orgazm olmasına yardımcı olabilecek bir beyin kimyasalının etkilerini ortaya koydu. Daha çok "öpücük hormonu" olarak bilinen kisspeptin, daha önce ergenlik ve doğurganlık ile bağlantılıydı, ancak yeni araştırmalar, aşırı derecede düşük seks hareketlerinden veya hipoaktif cinsel istek bozukluğundan (HCİB) muzdarip olan kadınlara fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Çalışma yazarları Belçika'nın Liege Üniversitesi'nden Profesör Julie Bakker şunları söylüyor:

"Düşük cinsel istekte yakınan kadınlar için iyi bir tedavi yöntemi yok. Kisspeptin'in cazibe ve cinsel arzuyu kontrol ettiği keşfi, düşük cinsel arzular için tedavilerin geliştirilmesi yönünde heyecan verici olanaklar sunuyor. "

HCİB'nin, ABD ve İngiltere'de yapılan araştırmalara göre hayatlarının bir döneminde kadınların yüzde 40'ını etkilediği düşünülmekte. Yüzde beş ile yüzde 15 arasında ise sürekli bir sıkıntı.

Araştırmacılar, kisspeptinin, dişi farelerde cazibe ve cinsel davranışa neden olduğunu keşfettiler.

HİPOAKTİF CİNSEL İSTEK BOZUKLUĞU NEDİR?

Hipoaktif cinsel istek bozukluğu (HCİSB), kişisel sıkıntıya neden olan ya da ilişkilerini etkileyen bir noktada seks yapmaya devam eden bir kadının ilgisizidir.

Sebepleri genellikle karmaşıktır, ancak kanser veya seksüel dürüyü azaltacak ilaçlar gibi altta yatan bir duruma bağlı olabilir. Menopoz veya hamilelik çevresindeki hormonal değişiklikler de sorumlu olabilir. Depresyon gibi ruh sağlığı koşulları bu durumla ilişkilendirilirken, aldatılan veya cinsel taciz geçiren gibi duygusal sıkıntılar da bozuklukla bağlantılıdır.

Bir seks terapisti görme gibi temel koşulların veya sorunların tedavisi HCİB'nin hafifletilmesi için etkili olabilir. Östrojen veya progesteron temelli tedavi gibi hormonal tedaviler de öngörülebilir.

Yorumlar