Süper Kanlı Kurt Ay tutulması ne demek?

Süper Kanlı Kurt Ay tutulması nedir sorusunun yanıtını siz elmaelma.com okurları için derledik. 21 Ocak 2019'daki Süper Kanlı Kurt Ay tutulmasının detayları.

Süper Kanlı Kurt Ay tutulması ne demek?

21 Ocak 2019 pazartesi günü Süper Kanlı Kurt Ay tutulması gerçekleşecek. 21 Ocak pazartesi sabah saat 06.34'te gerçekleşecek olan 2019'un ilk ay tutulması Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması olarak anılıyor. Peki Süper Kanlı Kurt Ay tutulması ne demek, neden ay tutulmasına böyle bir isim veriliyor. Bunun yanıtını öncelikle ay tutulması nasıl olur sorusuna yanıt vererek başlayalım. Ay Tutulması, Ay’ın kendi yörüngesinde dönerken, Dünya’nın, Güneş ve Ay arasına girerek, Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düşmesi ile oluşan bir gözyüzü olayı. Yani Güneş, Dünya ve Ay sıralanır ve Ay tam Dolunay evresindeki parlaklığını yaşarken, yavaş yavaş Dünya’nın gölgesi altında kalır ve aldığı yansımalar ile muhteşem bir bakır rengine dönüşür. Bu renginden dolayı da Kanlı Ay Tutulması" olarak anılır. Bu Ay tutulması, Ay’ın yörüngesi üzerinde, Dünya’ya en yakın yere geldiğinde meydana gelecek. Ay bu noktada normalden daha büyük ve parlak görünüyor bu sebeple de bu tutulma “Süper”  diye anılıyor. Son olarak “Kurt” sıfatını almasının sebebi aslında eski Kızılderili kültüründen geliyor. Eskiden beri Ocak dönemindeki Dolunaylarda kurtların tam tutulma anında uluduğuna şahit olunmuş bu sebeple uzun kış gecelerinde meydana gelen Tutulmalara Kurt Dolunayı veya Kurt Ay tutulması denilmiş. “Tam” Ay Tutulması denmesinin sebebi ise, Dünya’nın gölgesi ile Ay’ın tamamen karanlığa bürünmesidir, bazı Ay tutulmalarında Ay’ın sadece bir parçası kararır buna Parçalı Tutulma denir. 

SÜPER KANLI KURT AY TUTULMASI TÜRKİYE'DEN GÖRÜLEBİLECEK Mİ?

21 Ocak Pazartesi Türkiye saati ile sabah 6:34’te Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşmeye başlayacak. 7:41’de Tam Tutulma başlayacak ve 8:43’e kadar devam edecek. Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması Türkiye'den izlenemeyecek, Kuzey Amerika, Güney Amerika bazı Avrupa ülkelerinden izlenebilecek.  

AY TUTULMASI ASTROLOJİK ANLAMDA NEYİ İFADE EDİYOR?

Aslında Ay Tutulmaları çok kuvvetli Dolunaylardır. Dolunay Ay ve Güneş’in birbirine zıt konumda oldukları gökyüzü olaylarıdır. Sabah 08:15’te Ay ve Güneş birbirine tam zıt açıda bulunacak. Güneş, Oğlak burcundan ayrılıp, Kova Burcuna geçiş yaptığı anda; Yengeç Burcundan ayrılmış ve Aslan Burcuna henüz geçiş yapmış Ay ile karşı karşıya gelecek. Yani bu Tutulma 0° Aslan Burcunda meydana gelecek. 0°Aslan ve 0° Kova aksında meydana gelecek. Dolunaylar, Ay ve Güneş’in konumları itibari ile duygularımız ve mantığımız arasında sıkışmış gibi hissettiğimiz, çoğu zaman duygularımızın yönetimini tam olarak mantığımızla yapamadığımız, çoğunlukla biraz gergin davranışlar sergilediğimiz dönemler olarak kabul edilir. Kapanışları, hayatımızdan çıkarmak istediğimiz konuları net olarak anlamamızı sağlayan dönemlerdir.  

Bu tutulmada, Mars ve Satürn’ün kare açısı, mantık ve kalp ikilemimize bir de “Harekete geçmeli mi? Beklemeli mi?” sorusunu katacak. Tutulma anında Merkür’ün Güneş’e eşliği, Kuzey Ay Düğümünün de Ay’a eşliği, bize, mantığımıza ne kadar hükmedersek edelim, hayatın akışı içerisinde beklenmedik durumlarla karşılaşacağımızı işaret ediyor. Yanlış olduğunu bildiğiniz konularda direnmeden, vakit kaybetmeden aksiyon almanız için uygun enerjiler altında olacaksınız, iyi değerlendirin.

 

Yorumlar