Diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bayramda dikkat!

Diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bayramda tükettiğiniz tatlılardan dişlerinizi korumanın yollarını bir araya getirdik!

Diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bayramda dikkat!

Diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş bakımı için neler yapılmalı? Diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş çürüklerine karşı alınması gereken önlemler nelerdir? Malum önümüz bayram! Sevdiklerimizi, akrabaları ziyaretti derken ikram edilen tatlılar, sarmaların haddi hesabı olmuyor! Biraz fazla kaçırdığımız bu besinlere kaşılık ağız içi sağlığımız ve diş sağlığımızı ihmal etmemek adına dikkat edilmesi gerekenleri VIA Dental Klinik Başhekimi DR. Özlem FİLİZ BAYAR bayramda diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. İşte bayramda özellikle diş sağlığı için alınması gereken önlemler...

KÜRDAN SANDIĞINIZ KADAR MASUN DEĞİL!

Genellikle et tüketiminden sonra, dişler kürdanla temizlenmeye çalışılır. Ancak bu durum, diş sağlığı açısından tehlikelidir. Dişler arasında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi için gerekli durumlarda diş ipi kullanılmalıdır.

AĞIZ BAKIMI İÇİN... 

Yemekten ve özellikle et tüketiminden sonra, dişlerinizi fırçalayıp sonrasında diş ipi yardımıyla diş aralarını da temizleyerek artıklarından arındırın. Artıklar büyük problemlere yol açabilir. Özellikle bayramda sık sık et tüketilmesi, etlerin diş aralarında kalmasına neden olabilir; ancak diş aralarında kalan etleri temizlemediğiniz durumda, bu kalıntılar çürüğe, ağızda kokuya ve diş eti hastalıklarına neden olabilir.

DÜZENLİ DİŞ BAKIMI İÇİN...

İlk olarak ağız ve diş sağlığının korunması için, 6 ayda 1 düzenli olarak diş hekimine gidin. Diş fırçası kullanmayı alışkanlık haline getirin; aksi halde dişlerde çürük oluşumunu engellemeniz imkansız. Mutlaka diş ipi ve arayüz fırçaları kullanın; diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde kullanmadığınız durumlarda dişlerin asla tamamen temizlenmez.

ŞEKERLİ YİYECEKLER SİZİ CEZBEDİYOR OLABİLİR AMA...

Aşırı şekerli yiyecekler tüketmemeye özen gösterin; yiyecekseniz de ardından mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Tatlı yanında asitli meşrubat ikramına diş çürüme hızını artırmaktadır. Bayram ziyaretlerinde tatlı yanında ikram edilen meşrubatlara hayır diyemiyoruz; ancak dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

DİŞLERİNİZİ DOĞRU FIRÇALADIĞINIZA EMİN MİSİNİZ? 

DR. Özlem FİLİZ BAYAR uyarıyor .Ağız ve dış sağlığında en adımlarda biri dişleri doğru yöntem ile fırçalamaktır. Aksi halde diş etlerine zarar verebilirsiniz. Öncelikle diş fırçanızı ıslatmadan üzerine mercimek büyüklüğünde macun sıkın. Üst dişler için aşağı yönde süpürtme hareketi, alt dişler için üst yönde süpürtme hareketi ile fırçalamaya başlayın; ağzınızın her yerinin temizlendiğine emin olana kadar, yaklaşık en 2 dakika fırçalamaya devam edin.

Yorumlar