Kauçuk bitkisinin bakımı nasıl yapılmalıdır güneş ışığına ihtiyacı var!

Kauçuk bitkisinin bakımı nasıl yapılmalıdır? Evde, ofiste ve çeşitli bir çok mekanda rast geldiğimiz kauçuk bitkisi bakımı ve merak ettiğiniz soruları yanıtladı

Evlerde, ofislerde ve çeşitli mekanlarda sık sık gördüğümüz ve baktığımız kauçuk bitkisi bakımı hakkında merak edilenleri bir araya getirdik! Kauçuk bitki bakımı nasıl olur, kauçuk bitkisi nasıl sulanmalı, kauçuk toprak değişimi nasıl yapılır? gibi sıklıkla sorduğunuz soruları Peyzaj Mimarı Özlem Özdemir Taş tek tek yanıtladı. 

Kauçuk Ağacı Bitkisinin Işık: Kauçuk bitkisi rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Güneş ışığını aldığı bölgedeki yapraklar güneşe doğru bir eğilimde bulunur. Güneş ışığına yönelen bölgeyi belli aralıklarla bitkinin diğer güneş almayan kısımları ile yön değiştirilmelidir. Yaprakları bulunduğu ortamda herhangi bir cisme temasta bulunmamalıdır.

Kauçuk Ağacı Bitkisi Hava: Rüzgârdan ve hava akımlarından her bitki gibi Kauçuk ağacı da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu sebepten ötürü Kauçuk ağacı bitkisi rüzgârdan ve hava akımından korunmalıdır. En çok dikkat edilmesi gereken husus kış aylarında bitkilerimiz bulunduğu ortamda hava sıcaklığının en az 12 °C olmalıdır. Bu derecenin altındaki hava şartlarında bitkimizin yapraklarında sararma, solma ve bozulmalar başlar.

Kauçuk Ağacı Bitkisinin Sulaması: Sulanırken önemli olan kuralların başında suyu bitkinin her bölgesine ulaşacak şekilde dökülmesi gerekiyor olduğudur. Bitkimizi sulamada kullandığımız kab her daim aynı ölçüde olmalı, sulama günlerimizde sabit ve aynı miktarda su kullanılmalıdır. Bitkide anormal bir gelişim görmediğimiz sürece sulama tekniğimizi değiştirmemeliyiz. Sulama çeşitleri yaz ve kış ayları olmak üzere iki türde yapılır. Yaz aylarında havanın sıcak ve nemli olmasından ötürü bitkinin toprağının kolay kuruyacağından Kauçuk ağacına haftada bulunduğu ortama göre 1 ya da 2 kez su verilmelidir. Kış aylarında havanın soğuk olması nedeniyle ilk dikkat edilmesi gereken konu çeşmeden alınan soğuk suyun direk olarak bitkiye verilmesi bitkinin üşümesine, zamanla yapraklarının sararması, dökülmesine ve bitkinin kökünde çürümeye sebep olacaktır. Özellikle kış aylarında bitkilerimizi sularken en çok dikkat edilmesi gereken konu bitkinin suyunu oda sıcaklığında vermemiz gerektiğidir.

Kauçuk Ağacı Bitkisinin Çoğaltılması: Kauçuk ağacında birkaç dal gövde var ise bunların bir tanesini gövdeye yakın bir yerden keserek belli bir süre suya koyarak köklenmesini sağlamalıyız. Bu işlemden sonra köklenmiş dalımızı yeni bir saksıya uygun toprak ve uygun saksıya dikerek yeni bir Kauçuk ağacı bitkisi elde edebiliriz. İşyerimizde, ofisimizde, evimizde çok büyümüş ve alt bölümünde yapraklarını dökmüş Kauçuk ağacı bitkinizin altındaki boşluğu, bitkinin toprağından çıkan gövdenin 35-40 cm üstünden keserek bitkimizi aynı köklendirme işlemine tabii tutarak 2. bir Kauçuk çiçeği elde etmiş oluruz.

Kauçuk çiçeğinizin saksıda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu bölümü dondurucu silikon veya mum gibi cisimlerle havayla olan ilişkisini kesmelisiniz. Zamanla toprakta kalan kısım yaprak vermeye başlayacaktır. 1. ve 2. Kauçuk ağacı bitkinize de aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalısınız.

Yorumlar