Bebek beslenmesinde BLW yöntemi annelerin işi kolaylaşacak!

Bebek beslenmesinde BLW yöntemi nedir? İşte hem annelerin işini kolaylaştıran hem de bebeğin yemekle ilişkisini arttıran yöntem hakkında tüm merak edilenler!

Bebek beslenmesinde BLW yöntemi annelerin işi kolaylaşacak!

BLW beslenme yönteminin ne olduğunu biliyor musunuz? Anne sütünün alındığı altı aylık dönemden sonra ek gıdaya başlandığı dönem olarak adlandırılan BLW dönem sayesinde hem annelerin işi kolaylaşıyor hem de bebeğin yemekle ilişkisi sağlıklı bir şekilde ilerliyor. Peki BLW beslenmesinin bebek sağlığı açısından önemi nedir? İşte merak edilen bu sorunun cevabına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

BEBEKLERDE ÖZGÜVEN DUYGUSUNU GELİŞTİRİYOR 

BLW beslenmenin bbek sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bebek yemeği kendi başına yemeye başladığından dolayı özgüven duygusu kazanmaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra özgüven duygusunu kazanan bebek, besinin tadını kokusunu ve yapısını da kendi kendine keşfetmeyi öğrenir. 

TEK BAŞINA YEMEK YEMEYİ ÖĞRENİR 

Bunun yanı sıra BLW yöntemi sayesinde bebek birinin yardımı olmadan kendi başına yemek yemeyi öğrenir. Bu da onda bir şeyleri tek başına başarabiliyorum duygusunu yaşatır. Bunun yanı sıra kendi açlık durumunu da kontrol eder hale gelir. İstediği kadar yiyerek iştahını kontrol altına alır. 

NEZAMAN UYGULANMAYA BAŞLANMALI?

BLW yönteminin uygulanmaya başlanması gereken bir dönem vardır. BU dönem eğer bebek destek almadan oturabiliyorsa, elini bir nesneye doğru uzatıp onu almaya çalışıyorsa,oyuncaklarını ağzına sokup kemirmeye başladıysa,çiğneme hareketlerini yapabiliyorsa, bebek kendi kendine yemek yiyebilecek seviyeye gelmiş demektir.

BU DÖNEMDE BEBEKLER NE YEMELİ? 

Bu dönemde bebeklerinize daha çok haşlanmış sebzeler vermeniz yerinde bir karar olacaktır. Buharda pişmiş havuç, brokoli ve tatlı patates verebilirsiniz. Bunun yanı sıra içi çekirdekli olmayan meyveler verebilirsiniz. Genellikle bu dönem bebeklerin besin kaynakları çorba ve püre gibi yiyeceklerdir. 

 

Yorumlar