Bebeklere kaç aylıkken su içirilmeli ilk 6 aya dikkat!

Yeni doğan bebekler kaçıncı aydan itibaren su içirilmeli? Ebeveynlerin sıklıkla sorduğu sorular arasında yer almaktadır. İlk 6 aya dikkat!

Yeni annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de yeni doğan bebeklerin ne zaman su içirilmeye başlanması sorusudur. Tecrübesi olmayan veya unutan anneler için Yenidoğan Hemşiresi Betül Bağçeci, ebeveynlerin sıklıkla merak ettiği soruyu yanıtladı.

BEBEKLER KAÇ AYLIKKEN SU İÇİRİLMELİ?

Anne sütü ile beslenen Bebeklere ilk 6 ay kesinlikle su vermiyoruz. Anne sütünün %95 inden fazlası zaten sudan oluşmaktadır. Fakat bebeğiniz mama alıyorsa ve doktorunuz önermişse mamanın arkasından ağızda kalıntı yapmasın diye 1 çay kaşığı su verilebilir.

BEBEĞE NE KADAR SU VERİLMELİ?

Bebeğin ihtiyaç duyduğu su miktarı yaşa göre değişir, kg başına ortalama 100-150 ml. arasındadır. Bebeğinizin yeterli sıvı alıp almadığını idrarını takip ederek anlayabilirsiniz. Bebeklik döneminde günde 5-6 ıslak bez, 2 yaştan sonra 4-5 kere idrar yapması bebeğinizin yeterli sıvı aldığının göstergesidir.

Bebeklere suyu sevdirmek için şekerli su veya su yerine meyve suyu vermekte çok büyük hatadır. Bu hata ileride bebeklerde çocukluk çağı obezitesi gibi sorunlara yol açabilir.

Yorumlar