Bebeklerin yüzünde sivilce (milia) neden olur yüzünü asla ıslak bırakmayın!

Doğuma yakın dönemlerde anne adayının bebeğe geçen hormonlar gibi nedenlerden dolayı bebeklerde ortaya çıkan milia sivilceler doğal yöntemle nasıl geçer?

Bebeklerin yüzünde sivilce (milia) neden olur yüzünü asla ıslak bırakmayın!

Doğum sonrası bebeklerin yüzünde zaman zaman pütürcük olarak adlandırdığımız milia sivilceler ebeveynlerin bebeklerinde görmek istemediği bebek cildi sorunları arasında yer alıyor. Peki bebeklerin çoğu zaman alın, burun ve yanaklarda görülen sivilceler anneni doğuma yakın bebeğe geçen hormonlar gibi nedenler bebekte yap bezesi dediğimiz milia sivilcelere neden oluyor. Pek milia sivilceler basıl geçer? İşte doğal yöntemler ve ebeveynlerin milia sivilceye dair tüm merak ettiklerş!

BEBEKLERDE (MİLİA) SİVİLCE NEDEN ÇIKAR NEDİR?

Bebeklik döneminde yaygın olarak oluşan cilt problemlerden birisi de, daha çok erkeklerin yüzünde ergenlik dönemindekine benzer çıkan sivilcelerdir. Nadiren sırt tarafında da kendini gösterebilen bu sivilceler, her ne kadar zararsız olsa da anne ve babaların görmek istemediği bir şeydir. Yenidoğan sivilceye günlük hayatta 'Milia akne' ya da 'Süt granitleri' de denir. Alın, burun, yanaklar başı çekmekle beraber çeşitli bölgelerde yaygınlık gösterebilen bu sivilceler kırmızı ya da beyaz noktacıklar şeklinde belirir.

- Doğuma yakın günlerde, anne adayından bebeğe geçen hormonlar cilt üzerinde yağ bezlerini aktifleştirerek bebeğin gözeneklerini tıkıyor ve sivilce oluşturuyor.

- Anne ve babalarda ki yanlış bakım ürünü tercihi, bebeklerde yan etki yaparak sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Örneğin; cildin PH değerine uygun olmayan sabun, cildi kurutarak sivilce yapabilir.

- Anne ve bebekte kullanılan bazı ilaçlar sivilce oluşumu riskini arttırabilir. İlaçlar, emzirme döneminde süt yoluyla bebeğe geçer. 

BEBEKLERİN YÜZÜNDEKİ SİVİLCELER NASIL GEÇER?

Bebeklerin cildi biz yetişkinlere göre daha narin ve hassas olduğundan dolayı kullanılan bazı sabunlar, cilde sert gelerek sivilce yapabilir. Bu nedenle bebeğinizin cildini kurutmayan süt sabunları ile yıkayın. Bebeğinizin yüzünü hiçbir zaman ıslak bırakmayın ve her zaman kuru tutmaya dikkat edin.

Sivilcelerini kaşıdıkça cilt zedeleneceğinden dolayı bebeğinizin yüzüyle oynamasını, ellerine takacağınız eldivenlerle önleyin. Yetişkinlik döneminde kullanılması popüler olan bebek pudraları temas ettiği yeri anında kuruttuğu için cilde bir anda boca etmeyin, çok az kullanın. Yağlı losyonları bebeğinizin cildine sürmeyin. Emzirme dönemindeyseniz bebeğinize süt yoluyla geçebilecek yağlı ve baharatlı gıdaları tüketmeyin.

Yorumlar