Yaz ishallerine dikkat!

Uzmanlar aşırı sıcaklarla birlikte etkisini gösteren ve en fazla bebekleri etkileyen ishale karşı aileleri uyarıyor.

Yaz ishallerine dikkat!

Özel Dünya Tıp Merkezi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Emin Efesözen, aşırı sıcaklarla birlikte etkisini gösteren ve en fazla bebekleri etkileyen ishale karşı aileleri uyardı.

İshalin ilk belirtilerinin sulu dışkılama ve kusma olduğunu belirten Efesözen, ishalin bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu ve sıvı kaybının basit yöntemlerle önlenebileceğini belirtti.

İshal tedavisi sırasında annelerin, çocuklara her zamankinden daha fazla su vermesi gerektiğini söyleyen Dr. Efesözen, "Bebeğinizin dışkısının sulu veya kanlı olması durumunda yapılacak en acil şey, çocuğunuza bol sıvı vermektir. Bu ishali durdurmak için değil, kaybolan suyu yerine koymak içindir. Bebeği beslemeye devam edin. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey daha sık emzirmektir. Yaz ishalleri, mikropların kirlettiği suların içilmesi ya da iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin yenmesiyle başlar. Çocuklarımızı yaz ishallerinden korumak için menşei bilinmeyen suların tüketilmemesi ve kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerekir" dedi.

Yorumlar