Yeni doğan bebekler ne sıklıkla emzirilir acaba acıktı mı diye düşünüyorsanız...

Acıklarında kendilerini ağlayarak ifade eden yenidoğanları hangi aralıklarla emzirilmesi gerek? Sorusunun cevabını merak edenler için yanıtladık!

Aileye yeni katılan bebeklerde sanki hiç doymuyormuş gibi sürekli olarak emzirme ihtiyacı duyuyoruz. Ancak yeni doğan bebek iletişime kapalı olduğu ve istediği şeyi rahatlıkla söyleyemediği için her ağladığında ''Acaba acıktı mı, altını mı pisletti'' sorusu bizi kemiriyor. Ancak merak edilen tüm bu sorulara yanıt olarak Yenidoğan Hemşiresi Betül Bağçeci'a sorduk. Bakın bizler için nasıl bir yanıt vermiş...

Bebeklere her ağladığında mutlaka emzirme teklif edilmelidir. ilk günlerde bebek doğum kilosunu yakalayana ve sarılık riskini atlatana kadar max 2 saatte bir emzirme önerilir. Emme süresi bebeğin kilosu ve ihtiyacına yada anneden gelen süt miktarına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama tek meme için emzirme süresi 15-20 dakikadır.

YENİ DOĞAN BEBEKLER HANGİ SIKLIKLA EMZİRİLMELİ?

Doğumdan sonra bir meme için ortalama 15-20 dakika emzirme süresi yeterlidir. Fakat bebeğe göre ya da annenin sütüne göre bu süre değişebilir. Bazı bebekler iki memeden de toplam 15-20 dakika emerken bazı annelerin sütü çok fazla geldiği için dolasıyla bebek kısa miktarda çok fazla süt alacağından daha erken dönemde emzirmeyi tamamlayabilir.

Yorumlar