Yenidoğan bebek emmiyorsa ne yapmalı tokluk durumuna bakın!

Yenidoğan bebeklerde çoğu zaman memeyi emmeme gibi bazı sıkıntılar yaşanıyor. Anneleri sıkıntıya düşen budum 'Yeni doğan bebek neden emmiyor?' sorularına etken!

Anne adaylarını korkutan durumlardan biri de yenidoğan bebeğin emmeme ihtimalidir. Çoğu zaman yenidoğan bebeklerde görülen sorunlardan biride bebeğin anneyi emmemesidir. Yenidoğan bebek neden emmez? Yenidoğan bebeğin emmesi için ne yapılmalı? Bir çok anne adayının ve bu sorunla karşı karşıya kalan annelerin merak ettiği sorulara Yenidoğan Hemşiresi Betül Bağçeci yanıtladı.

YENİDOĞAN BEBEK NEDEN EMMEZ?

Yenidoğan bebeğimizi emzirmekte güçlük çekiyorsak önce tokluk durumu değerlendirilmelidir. Genelde ilk dönemde anne kokusu, sıcaklık ve kalp atışına bağlı olarak daha çok kucakta uyuyakalacağı için bebek kucakta uyuyorsa taktil uyaranlar verilerek yani çene altına dokunmak veya ayak tabanını kaşımak gibi hareketlerle bebeğin uyanmasını sağlamak gerekir.

Emzirme sırasında çok fazla giydirilmesi önerilmez üzerindeki kıyafetler çıkarılmalı, uygun emzirme pozisyonu alınmalı ve battaniye kullanılmamalıdır. Eğer hiçbiri olmazsa bebek hemşiresinden emzirme danışmanlığı talep edebilirler.

Yorumlar