Kimyonun cilde faydaları yaşlılık izlerini yok ediyor!

Kimyonun cilde faydaları neler? İşte tadıyla muhteşem olan, kırışıklıklardan kızarıklıklara kadar bir çok cilt sorununa şifa olan kimyonun bilinmeyen faydaları!

Kimyonun cilde faydaları yaşlılık izlerini yok ediyor!

Çoğu kadının yemeklerine tat vermesi için koyduğu kimyonun cilde olan faydalarını duymuş muydunuz? Muhteşem bir tada sahip olan kimyon, sadece damaklara hitap etmekle kalmıyor, aynı zamanda vücuda ve cilde de yarar sağlıyor. Özellikle cildi problemli olan kişilerin tercih etmesi gereken kimyon aynı zamanda anti aging özelliği sayesinde yaşlılık izlerini de ortadan kaldırıyor. Peki kimyonun cilde olan bilinmeyen faydaları neler? İşte kimyonun cilde olan faydaları! 

HEM VÜCUDA HEM DE CİLDE FAYDA SAĞLIYOR 

Kimyon Akdeniz Bölgesi'nin gelir kapısı haline gelen enfes lezzetlerden biridir. Genellikle yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılan bu besinin hem vücuda hem de cilde olan faydaları inanılmaz derecede kuvvetlidir. 

UZMANLAR CİLT BAKIMINDA KULLANILMASINI ÖNERİYOR 

Kimyon önceki yıllarda Roma ve Mısır'da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı. İçerisinde 100'e yakın kimyasal bileşen bulunmaktadır. Şuanda bile uzmanlar kimyonun cilt bakımın kullanılmasını önermektedir. Kimyon yaşlılık izlerinden tutunda sivilce problemlerine kadar birçok sorunu tedavi edici özelliği ile bilinmektedir. 

ERKEN YAŞLANMANIN ÖNÜNE GEÇİYOR

İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Kimyon anti aging oluşturmakta bu da erken yaşlanmanın önüne geçmektedir. 

CİLDİN KUSURSUZ OLMASINI SAĞLIYOR 

Cildin sağlıklı ve problemsiz olmasına yardımcı olmakla birlikte, cildin kusursuz olmasını da sağlıyor. Cildi enfeksiyonardan koruyan kimyon, mantar gibi cilt problemlerini de önlüyor. 

AKNE VE SİVİLCE PROBLEMLERİNİ YOK EDİYOR 

Ciltte oluşan sivilce, akne ve cilt döküntüsü gibi problemlerin giderilmesinde kullanılabilir. İçerisinde bol miktarda yer alan fosfor cilt sorunun iyileşmesinde etkilidir.

KIRIŞIKLIKLARA İYİ GELEN KİMYON MASKESİ

MALZEMELER:

Yarım çay kaşığı hafif ısıtılmış kimyon, bir çay kaşığı süzme bal, limon dilimi
bir tutam nane, reyhan ya da fesleğen

HAZIRLANIŞI: 

Havanda reyhanı güzelce ezin. Balı ve ıslatılmış kimyonu da içerisine ekleyin. Bir dilim limonu da eklendikten sonra tekrar ezmeye devam edin. Daha sonra bu karışımın içine maden suyu ve ceviz büyüklüğünde bir buz parçacı ekleyin. Maden suyundaki gazların arınması için 5-10 dakika bekleyin. Hazır hale gelen karışımı kırışıklık olan tüm yüzünüze sürüp 15 dakika beklettikten sonra suyla temizleyebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar