'0' olduğunda erken menopoz çanları çalıyor!

Tüm dünya 'sıfır beden' çılgınlığına karşı kampanyalar başlatıyor. uzmanlardan yeni bir uyarı geldi. Vücuttaki kritik yağ sınırı olan yüzde 12'nin altına düşüldüğünde üreme fonksiyonları durabiliyor ve erken menopoz gelişebiliyor.

'0' olduğunda erken menopoz çanları çalıyor!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, sadece obezite değil, aynı zamanda çok zayıf olmanın da üreme sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, “Çünkü vücuttaki yağ oranı kritik yağ sınırı olan yüzde 12’nin altına düştüğünde üreme fonksiyonları da durabiliyor. Bunun sonucunda da kadının genç yaşta olmasına rağmen hamile kalmasını önleyen ve yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyebilen 'hipolatamik amenore', bir başka deyişle adetin beyinsel olarak durdurulması tablosu ortaya çıkabiliyor. Bu olguların üçte birinde de erken menopoz ortaya çıkabiliyor”, diyor.

Üreme sistemi büyük bir enerjiye ihtiyaç duyuyor

Kadın üreme sistemi dışarıdan gelen etkilere son derece açık oluyor ve belirgin bir şekilde etkileniyor. Üreme büyük bir enerjiye ihtiyaç duyuyor. Enerjinin az olduğu zamanlar ile açlık dönemlerinde üreme fonksiyonları duruyor. İnsan üremesinin beslenme ile ilişkisi 3 olayın analizinden anlaşılıyor:

1. Dünyada açlık çekilen zamanlardaki veriler.
2. Kaşeksi denilen hastalığı olan çok zayıf kadınlardan elde edilen veriler.
3. Aşırı spor nedeni ile hızla yağ kaybeden sporculardan elde edilen veriler. Yapılan analizlere göre; besinlerle alınan enerji ilk olarak kalp-damar sistemi ve beyinsel aktiviteler gibi yaşam fonksiyonları için kullanılıyor. Bunu ikinci olarak hareket ve büyüme gibi kısıtlanabilir fonksiyonlar takip ediyor. Son olarak da yeterli enerji olursa üreme fonksiyonları için kullanılıyor.

Enerji yokluğu üreme fonksiyonlarını durduruyor

Aşırı zayıf olan kadınlarda hem enerji yokluğu hem de hatalı diyetler nedeniyle gerekli yaşamsal maddelerin alınmaması sonucu bozulan hücre aktiviteleri üreme fonksiyonlarını durduruyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, aşırı zayıflık durumu ne kadar uzun olursa, kalıcı etkilerinin de o kadar çok olacağını belirterek, “Örneğin daha sonra tekrar normal diyete dönülüp ideal kiloya erişilse bile bu kadınların yaklaşık yüzde 30’unda adet görememe durumu kalıcı hale geliyor. ” diyor.

İlk belirtisi adet döngüsünün hızlanması

Normalde adet döngüsü ortalama 28 günde bir oluyor. Adet döngüsünün 22 günden daha sık olmasının genellikle yumurtalık rezervinin azaldığına işaret ettiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, “Durum her zaman böyle olmasa da, FSH hormon yüksekliği tespit edilirse hastanın durumuna uygun üreme ve doğurganlığın korunması seçeneklerinin anlatılması gerekiyor.” diyor.

Adet döngüsünün hızlanmasından başka, tablo daha da ilerlediğinde; vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, sıcak basmaları, uyku ve konsantrasyon bozuklukları, depresyon, iş veya okulda başarı düşüşü görülebiliyor. Son aşamada da adet kanamaları seyrekleşmeye başlıyor. Menopoz tam oturduğunda ise adetler tamamen kesiliyor. İlerleyen yıllarda kemik erimesi, kalp hastalıklarında artış, vücut şeklinde ve oranlarında değişim, örneğin erkek tipi göbeklenme görülüyor.

Şikayetler oluşmadan önce tedbir alınmalı!

Belirtiler ortaya çıktığında çoğu kez durum oldukça ciddi boyutlara ulaşmış oluyor. Bu nedenle her kadının erken menopoz açısından risk faktörlerine sahip olup olmadığını analiz etmesinin son derece önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Tansu Küçük, “Eğer belirgin bir erken menopoz riski varsa belirtiler henüz ortaya çıkmadan doktora başvurulmalı ve doğurganlığı koruma seçenekleri hakkında fikir edinilmeli.” diyor.

Diğer risk faktörleri nelerdir?

- Ailede erken menopoz öyküsü

- Turner sendromu veya Swyer sendromu gibi kromozal hastalıklar

- Galaktozemi ve talassemi majör gibi bazı enzim eksiklikleri

- Kemoterapi ya da radyoterapi

- Sık geçirilen yumurtalık ameliyatları

- Kabakulak ve zona gibi enfeksiyonlar

- Tiroit, romatizmal artrit, diyabet, vitiligo gibi bazı otoimmün hastalıklar

- Epilepsi

- Sigara

- Stres

- Aşırı zayıflık veya obezite

- Bazı meslekler: Bayan kuaföründe çalışanlar, kimyasal kozmetik satıcıları, solvent ile çalışan ressamlar / boyacılar, propanediol, metilolakrilamid, monometil eter, ftalatlar ile çalışanlar.

Menopoza karşı önlem alın!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, menopoz yaşını geciktirebilmeniz için yaşam alışkanlıklarınızda dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralıyor:

- Sıfır beden ya da obez olmayın. Vücut Kitle indeksinizi hesaplayın. Ağırlık / boy . Vücut Kitle indeksinizin 18-30 arasında olmasına dikkat edin.

- Stresinizi azaltacak önlemler alın.

- Sigara içmeyin ve pasif içicilikten uzak durun.

- Zararlı olduğu bilinen propanediol, metilolakrilamid, monometil eter gibi kimyasal maddelerden kaçının.

- Spora hayatınızda yer verin. Mümkünse her gün, değilse haftanın en az üç günü bu egzersizlerden birini mutlaka uygulayın: 50 dakika tempolu yürüyüş, 30 dakika yüzme, 30 dakika bisiklet veya 45 dakika jimnastik.

- Oksijen radikali emme kapasitesi yüksek antioksidan besinleri tüketi. Balık, ceviz, taze fındık, kabak çekirdeği, brokoli, lahana, karnabahar, domates, biber, havuç, mürdüm eriği, nar, üzüm, çilek karpuz, işlenmemiş tahıl ve ürünleri bu besinler arasında yer alıyor. Aynı zamanda yeşil çay ve taze greyfurt suyu da oksijen radikali emme kapasitesi yüksek olan içeceklerden.

- Antioksidan ilaçlar alın: Örneğin Koenzim-Q 10, L-arginin veya Royal jelly takviyesi yapabilirsiniz.

- Kalsiyumdan zengin beslenin: Günde 200 ml süt, yoğurt veya dondurma yiyin.

- Güneşlenerek D vitamini aktivasyonuna yardımcı olun.

Yorumlar