'Ben aldatmadım hormonlarım aldattı'

Meğer insanları tek eşliliğe ya da çapkınlığa iten sebep sadece sosyal gelenekler değilmiş. Beyindeki kimyasal ve hormonal bir karışım bunu belirliyormuş.

'Ben aldatmadım hormonlarım aldattı'

Reem Nöroloji Merkezi kurucu ve doktorlarından Mehmet Yavuz, beyinde  bulunan 2 reseptörün  kişinin çapkın ya da  ilişkilerine sadık biri olmasında rol oynadığını belirtiyor. Beyinde bulunan reseptörler, fiziksel ve fonksiyonel olarak çevresel uyarıları alıp merkez sinir sistemine ileten yapılar olarak tarif ediliyor. İşte bunlardan ikisi, Dopamin 1 (D1), Dopamin 2 (D2) kişinin çapkın mı, yoksa sadık biri mi olduğundan sorumlu tutuluyor.  

Dopamin 1 (D1)  az ise tehlike çanları çalıyor!

İster kadın, ister erkek her ikisinde de bu Dopamin 1 (D1) reseptörü yeterince çalışmıyor ya da devre dışı kalmışsa Mehmet Yavuz’a göre,” Sadakat duygusunda aksama olur ve o erkek ya da kadın çapkın biri olarak karşımıza çıkabilir.”

Dopamin 1’in yeterince çalışmadığı kişilerin düzenli aile hayatı veya sosyal yaşamı tehlikeye girebilir. Bunun bir diğer anlamı da kişide sadakatsizlikten sorumlu tutulan Dopamin 2 reseptörünün aşırı etkili olması.Dr. Mehmet Yavuz düzenli aile yaşamı ve seviyeli beraberlikler için, Dopamin 1 reseptörünün iyi çalışmasının şart olduğunu belirtiyor.  

Eş adayları sadakat testi yaptırabilir mi?

Dr. Mehmet Yavuz sadakat için Dopamin 1 reseptörünüm iyi çalışması gerektiğini, bunun iyi çalışması durumunda kişinin tek evliliğe yönelmesini sağlayacağını söylüyor. Dr. Yavuz, evliliklerde önceden karşı cinsi değerlendirme olanağı sağlayacak bu testin henüz olmadığını belirterek, “Kimbilir belki de ilerde Dopamin 1 reseptörlerini somut olarak gösteren bir tetkik geliştirilir” diyor.  

Yorumlar