Çıplak uyumanın faydaları nelerdir sağlığı nasıl etkiler?

Geceleri üstünüze bir şey giyinmeden uyumayı hiç denediniz mi? Sağlığa ve günlük yaşam rutininizde oldukça etkili olan çıplak uyumanın 5 faydasını derledik!

Çıplak uyumanın faydaları nelerdir sağlığı nasıl etkiler?

Daha sağlıklı uyku düzeni için çıplak uyumanın oldukça etkili olduğu ortaya çıkartıldı! Yapılan araştırmalara göre uyku kalitesinin artmasında oldukça etkili olan çıplak uyumak oda sıcaklığının normal vücut ısısınında düşmesi gerekmektedir. Bugün elmaelma.com okurları için kaliteli ve sağlıklı bir yaşantıya destek olan çıplak uyumanın faydalarını sıraladık.

1) KALİTELİ UYKU

Yapılan araştırmalara göre oda sıcaklığında uyumak için vücut ısısının düşmesi gerekiyor ancak uyurken giydiğimiz pijamalar ve çorapların kalınlığı bunu önlüyor. Bu noktada özellikle çıplak uyumak insomnia yani uykusuzluk rahatsızlığının önüne geçebilmektedir.

2) GÖBEK YAĞLARINIZDAN KURTULABİLİRSİNİZ!

Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre soğuk odada uyuyan erkeklerin daha fazla kalori yaktığı görülmüştür. Bu noktada geceleri uyku öncesi vücudu soğutmak kortizol hormonunuzu düşürmektedir.

3) CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELİYOR!

Yapılan bir başka araştırmaya göre geceleri uyurken genital bölgenin, koltuk altının ve ayakların havalanması cilte oluşabilecek mantar hastalıklarının önüne geçmede etkili olduğu gösterilmektedir.

4) YAŞLANMA KARŞITI!

ABD'de yapılan araştırmaya göre geceleri uyurken çıplak uyumak uyku kalitesini desteklediği için aynı zamanda yaşlanmayı önlediği ortaya çıkmaktadır. 

5) SAĞLIKLI CİNSEL YAŞAM

Çıplak uyuyan kadınlarda genital bölgenin daha fazla hava almasını sağladığı için bakterilerin oluşmasını engellemektedir. Bu da demek oluyor ki daha sağlıklı bir cinsel yaşam sağlıyor. Bu durum erkeklerde ise soğuk ortamlarda testislerin daha kaliteli sperm üretmesini sağlamaktadır.

Yorumlar