Erkeklerde sperm kalitesini arttıran yiyecekler neler çikolata yiyin!

Kısırlık sadece kadınlarda değil aynı zamanda erkeklerde de görülüyor. Erkeklerin sperm kalitesini arttırmak için hangi yiyecekler yemeli? İşte cevabı!

Erkeklerde sperm kalitesini arttıran yiyecekler neler çikolata yiyin!

Çocuk sahibi olmak bir çok ebeveyinin hayali! Ancak günümüzün en büyük sorunlarından biri olan kısırlık çiftlerin çocuk sahibi olma ihtimallerini düşürüyor! Her ne kadar kısırlık deninde akla sadece kadın kaynaklı bir sorun gibi görünsede aslında bu bilgi son derece yanlış! Kadınlarda olabileceği gibi aynı zamanda erkeklerde de kısırlık görülebilmektedir. ''Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber kucağımızdan ayırmadığımız dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonların yanında son derece sağlıksız beslenme kısırlığı desteklemektedir.'' 

Özellikle erkeklerde testislerin fazla ısınması zararlı alışkanlık kullanımı gibi durumlar testesteron seviyesini azaltarak kısırlığı oluşturarak sperm kalitesini düşürüyor. Çocuk sahibi olmak ve testesteron seviyesini arttırmak için günlük hayatınızda tüketmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri hakkında Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Köşkeroğlu erkeklerde sperm kalitesini arttıran besinler hakkında bilgilendirmede bulundu.

TESTESTERON SEVİYESİNİ ARTTIRMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENMEK ŞART!

Köşkeroğlu, tam da bu konu ile ilgili besinler konusunda bilgilerini ve tavsiyelerini paylaşarak şu açıklamaları yapıyor; Testosteron seviyesindeki bu düşüşün durdurulması ve tekrar artışa geçmesinin en uygulanabilir yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor. Bazı besinler var ki, resmen mucizevi etki gösteriyor.

İşte o besinler:

Muz: İçerdiği bromelain enzimi sayesinde libidonun artmasını sağlar ve cinsel isteği arttırır.
İstiridye: İçerdiği çinko sayesinde testosteron artışını, sperm seviyesinin ve kalitesinin artmasını sağlar.
Uskumru: D vitaminin en büyük kaynaklarından olan bu besin testosteron miktarının artmasını sağlamaktadır.
Kuşkonmaz ve Brokoli: İçerdiği Folik Asit (B9) vitamini sayesinde düzenli tüketildiğinde testosteron seviyesi üzerinde ciddi artışlar meydana getirmektedir.
Yumurta: İçerdiği E vitamini sayesinde kısırlığın azalmasına yardımcı olur.
Asya Ginseng: Yorgunluk hissi ve iktidarsızlık durumunda kullanımı önerilen ginsengin testosteron seviyesi üzerinde artış sağladığı gözlemlenmiştir.
D3 Vitamini: Beslenmelerinde D3 vitamini arttıran kişilerin testosteron seviyelerinin 4 kat arttığı gözlemlenmiştir.
Kırmızı et: İçerdiği çinko sayesinde serum testosteron düzeyinde artış sağlamaktadır.
Bitkisel yağlar: Bilinçli miktarda tüketildiği takdirde kolestrol değerini düşürüp, kalp ve damarların sağlığını koruyarak ereksiyon durumunu ve sperm seviyesi arttırır.
Ispanak: Magnezyum açısından yüksek olduğundan testosteron seviyesini %24 oranında arttırdığı görülmektedir.
Bitter Çikolata: İçerdiği L - Arginine aminoasiti sayesinde testosteron miktarının artmasını sağlamaktadır.
Köşkeroğlu, bu besinlerin ne şekilde tüketileceği konusunda da şöyle diyor:

Sabah kalktığınızda almanız gereken protein miktarını 1-2 adet yumurtadan, ana öğünlerden yaklaşık 2,5-3 saat sonra yapmanız gereken ara öğünlerde meyve tercihinizi muzdan, yemekleri de kullandığınız yağı zeytinyağından yana kullanarak, öğle ve akşam yemeklerinde ise balık veya kırmızı et tüketerek testosteron seviyenizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar