Sadece rahimağzı kanseri değil...

Kadınların en büyük korkularından biri olan HPV, erkeklere bulaşırsa sadece cinsel hastalıklara değil, başka hastalıklara da neden oluyor!

Sadece rahimağzı kanseri değil...

HPV virüsü özellikle kadınların kâbusu olarak biliniyor. Eğer erkeklere bulaşırsa sadece cinsel yönden değil farklı hastalıklara da neden oluyor.

Onkoloji Kliniği Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, cinsel yolla bulaşan HPV'nin gırtlak kanserine neden olduğu belirlendi.

Araştırmada 271 farklı gırtlak kanseri vakası incelendi. Bu kanserin HPV ile ilişkisi olduğu belirlendi. Kadınların HPV için aşı olması nedeniyle bu hastalığa yakalanmadığı ifade edilirken, aşı sayesinde gırtlak kanserinden de korundukları tespit edildi.

Ohio Eyalet Üniversitesi'nden onkolojist Maura Gillison konuyla ilgili bilgiler verirken şunu da söyledi: "Partner sayısı arttıkça HPV'ye maruz kalma oranı da artıyor"

Oral seks sırasında da virüsün bulaşabileceğini belirten Gillison, "271 hastada gırtlak kanseri belirlendi. Ancak asıl kanıya varmamız için daha geniş araştırmalar yapmamız gerekir" şeklinde konuştu.

Yorumlar