Çocuklarınızı evcil hayvanlarla eğitin

Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Gülsemin Güloğlu, çocukların hayvanlar sayesinde sorumluluk ve bağlılık duygusunun gelişeceğini belirtiyor.

Çocuklarınızı evcil hayvanlarla eğitin

Evde evcil bir hayvan beslemek, çocuğun gelişimine pozitif katkılar sağlıyor. Tüm evcil hayvanlar için geçerlidir  ancak köpeklerin çocuklarla iletişimi daha iyidir. Kediler genellikle yetişkinlerle daha iyi geçinir ve çocuklardan kaçarlar. Evde yer sorunu ya da bakımı ile ilgili zaman sorununuz varsa, balık veya kuş gibi hayvanları tercih edebilirsiniz.

Çocuklar evdeki hayvanlarla büyürken sorumluluk duygusu, iyi ilişki kurma ve bağlılık gibi pek çok şeyi yaşayarak öğrenebilirler. Evdeki hayvan, çocuğunuz için hem iyi bir dost, hem de iyi bir oyun arkadaşı olacaktır.

Çocuklu bir evde hayvan beslemek için bazı kurallara uymak, olası riskleri de azaltacaktır.

Öncelikle doğru hayvan seçilmesi çok önemlidir. Bunun için yaşam koşullarınız, evinizin fiziksel yapısı, alınacak hayvanın saldırgan yapıda olmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

Özelikle üç-dört yaş altı çocuklar hayvanla bir arada iken gözleyebileceğiniz mesafede ve kontrolünüz altında olmalıdır. Hayvanın bakımını çocuk ve aile birlikte üstlenmelidir. Yeni alınan evcil hayvan çocuklara karşı eğitilmelidir. Çocuklar da hayvanlarla iyi ilişkiler açısından eğitilmelidir.

Aileler davranışlarıyla hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini öğretmeye çalışmalıdır. Evcil hayvanın sağlık kontrolleri ve aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Hayvanlar çocuklarla birlikte yemek yememelidir.

Evcil hayvanların çocuklara yararları

Çocuklar oyuncak hayvanlarıyla olduğu gibi; evcil hayvanlarla konuşur, sırlarını paylaşırlar.

Doğum, üreme, hastalık, kazalar, ölüm ve cesaret gibi hayata dair dersler alırlar.

Sorumluluk duyguları gelişir.

Canlılara ve doğaya saygı duymayı öğrenirler.

Fiziksel aktivitede bulunurlar.

Sevgiyi, sadakati öğrenirler.

Evcil hayvan ve alerji riski

Evde evcil hayvan olmasının ileride alerjiye yatkınlık yaratıp yaratmayacağı ile ilgili birbiriyle çelişkili sonuçlar içeren çalışmalar vardır. Ailede astım ve alerji öyküsü varsa bir evcil hayvan edinmeden önce doktorunuza danışmanızda yarar var.

Çocuğunuzun evcil hayvanınıza karşı alerjik olabileceğini düşünüyorsanız, riski azaltmak için;

Oda havasını temizleyici filtreler alabilirsiniz.

Hayvanın haftada bir yıkanmasını sağlamalısınız.

Evcil hayvanı çocuğun yatak odasından ve halılardan uzak tutmalı, gerekirse bunun için özel kapılar kullanmalısınız.

Eğer çocuğunuzda astım ya da alerji bulguları geliştiyse doktorunuza danışmalısınız. 

Yorumlar