Yaz aylarında genital hijyen nasıl olmalı bayanlar bu uyarılara dikkat edin!

Kişisel hijyenin önemi büyüktür. İç çamaşırınız, dar kıyafetler, ıslak mayo hastalığa davetiye çıkartıyor. Peki yaz aylarında genital hijyen nasıl olmalıdır?

Yaz aylarında genital hijyen nasıl olmalı bayanlar bu uyarılara dikkat edin!

Yaz aylarında kişisel hijyenin önemi daha da artıyor. Terleme etkisi ile mantar, egzama ve enfeksiyon riski yüksek oranıda çoğalıyor. Bu nedenle sıcak havalarda iç çamaşırı ve kıyafet seçimine özen göstermeliyiz günlük ped kullanmak da çok pratik bir çözüm günlük pedlerin ince ve emici pamuksu üst yüzeyi cildin kuru kalmasını ve genital bölgenin temiz olmasını sağlıyor. Genital hijyeni sağlamak için sadece yaz aylarında değil her zaman genital bölgenin kuru ve temiz tutulması gerekir. 

Yazın sıcak havalarda tercih edilen kıyafetlerin birçoğu dar ve bedeni sıkmaktadır. Bu tür kıyafetler; terlemeyi arttırmakla birlikte bölgenin hava almasını engellemektedir. Yaz aylarında tercih edilen kıyafetlerin bol, rahat ve pamuk içeren kumaşlarla yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. İç çamaşırı tercihi de aynı şekilde pamuklu kumaşlardan olmalı. 

Yaz aylarında genital hijyen için dikkat edilmesi gerekenler; 

Sentetik içermeyen pamuklu kumaşlardan üretilmiş iç çamaşırları tercih edin, çok sıkı iç çamaşırları tercih etmeyin, vajinal duş yapılmamalı, sık duş alınmalı ve genital bögenin kimyasal bir madde ile temas etmemesi gerekir, sıkan kıyafetler tercih etmeyin, iç çamaşırları ve kıyafetler sık değiştirilmelidir, iç çamaşırları yıkandıktan sonra mutlaka ütülenmelidir, girilecek havuzun hijyenik olduğundan emin olunmalı ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alınmalıdır, deniz ve havuz sonrası ise mayo hemen değiştirilmelidir.

Yorumlar