Yoksa saçlarınız seks yüzünden mi dökülüyor?

Uzmanlar yaz döneminde artma gösteren testesteron hormonunun saç köklerinde cansızlaşma ve bunun sonucunda saç dökülmesi olabileceğini belirtmekteler.

Yoksa saçlarınız seks yüzünden mi dökülüyor?

Uzmanlar yaz döneminde artma gösteren testesteron hormonunun cinsel iştahı arttırarak daha kolay aşk oluşturabileceğini; ancak bu hormonun saç köklerinde cansızlaşma ve bunun sonucunda saç dökülmesi olabileceğini belirtmekteler.  

Milliyetin haberine göre, yaz aşklarının temel nedeni yaz döneminde gün ışığına daha uzun süre maruz kalma ile her iki cinste de cinsel iştah olarak tanımlanan libidonun artmasıdır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen androjenik hormonlar, saç köklerini uyku fazına sokan ve saç gelişimini baskılayan hormonlardır.

Yaz döneminde bu yüksek hormon düzeylerine maruz kalan saç kökleri birkaç hafta içinde saç gelişiminin olmadığı uyku fazına girerek birkaç ay saçlı deride bulunduktan sonra dökülmeye başlar. Bunu bizler sonbaharda artmış saç dökülmesi şeklinde görürüz.

Diğer bir deyişle, yaz aşklarını ateşli yaşarken yaz dönemi boyunca saçlarımız cansızlaşacak ve sonbaharda saç dökülme şiddeti artabilir

Bu dönemde çok dikkatli davranmamız lazım. Saç dökülmesi için kullanılan bazı finasterid isimli maddeyi bulunduran ilaçlar erkeklerde cinsel yetersizliklere neden olurken, aynı zamanda depresyon bulgularının ortaya çıkmasına da yol açabiliyor.

Yorumlar