Cinsel mitler nelerdir doğru bilinen yanlışlara dikkat!

Cinsel mitler nelerdir? İşte yanlış inançlarda diyebileceğimiz, halk arasında yaygın olan çeşitli cinsel mitler!

Cinsel mitler nelerdir doğru bilinen yanlışlara dikkat!

Cinsel mit nedir? Cinsel mitler nelerdir? Herhangi bir kanıt olmaksızın, toplum tarafından öne sürülen ve doğru olarak kabul edilen, ancak doğruluğu söz konusu olmayan cinsel bilgiye cinsel mit denmektedir. İşte halk arasında yaygın olan,  yanlış inanışlarda diyebileceğimiz cinsel mitler! 

KİŞİNİN BİLİNÇALTINA YERLEŞİYOR

İnsanlar üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir cinsel mitler. Cinsel eğitimin küçük yaşlarda başlaması gerekiyorken ne yazık ki bu eğitim verilmiyor. Büyüme sürecinde cinsel mitler ister istemez kişinin bilinçaltına yerleşiyor.Bunun sebebi ise ülkemizde cinsellik kınanan, kötülenen ve kaçınılan bir konu olduğu için eğitimi yeteri kadar verilemiyor. Tüm bu sebepler ilerleyen yaşlarda önemli problemler olarak karşımıza çıkıyor.

BAZI CİNSEL MİTLER! 

Erkekler cinselliği her zaman ister ve her zaman buna hazırdır. Cinsel ilişkiyi her zaman erkek yönetir, bu konu hakkında en bilgili kişi odur. Sevişme sırasında konuşulmaz. Cinsellik hakkında öğrenilecek yeni şeyler yoktur. Bunlar tamamen içgüdüseldir, öğrenilmez. Mastürbasyon zararlıdır. Erkeğin penisinin boyu çok önemlidir. Büyük bir penis iyi sevişmenin anahtarıdır. Cinsel fanteziler ahlak dışıdır. Cinsel eylemi erkek başlatmalıdır

Erkeğin penis boyu ile cinsel ilişkiden alınan hazzın seviyesi doğrudan orantılıdır.Cinsellik penisin vajinayla birleşmesinden ibarettir. Kadınlar erkeklere göre cinsellikten daha fazla zevk alırlar.Erkeğin cinselliğinin yalın olmasına karşın kadınınki karmaşıktır. Erkek sertleşme problemi yaşıyorsa bunun sebebi kadını çekici bulmamasıdır. Cinsel ilişki sırasında erkek vajinaya boşalmadan geri çekilirse hamilelik riski oluşmaz. Yaşlılıkla birlikte cinsellik de biter. Cinselliğin nihai amacı orgazm olmaktır, orgazm olunduktan sonra cinsellik sonlanır. Cinsellikte mühim olan başarıdır.

MİTLERİ OLUŞTURAN EN BÜYÜK ETKEN YANLIŞ BİLGİLENDİRMEDİR 

Bilişsel-davranışçı modele göre söz konusu mitleri oluşturan en büyük etken yanlış bilgilenmedir. Yanlış bilgilenmeye sebep olan etmenler genellikle arkadaş çevresi, dergiler, pornografik yayınlar ve çeşitli mecmua ve elektronik kaynaklardır.

TEDAVİYE BAŞLAYAN TERAPİST KİŞİYE FARKINDALIK KAZANDIRMALI!

Söz konusu ekole bağlı olarak tedaviye başlayan terapist ilk seansta bireyin sahip olduğu cinsel mitleri belirleyip bireydeki bu düşüncelerin aslında doğru olduğu bilinen yanlış düşüncelerden ibaret olduğuna dair ona farkındalık kazandırmayı amaçlar. Elbette terapist bu mitlerin birer yanlış düşünce olduğunun ayırdına öncelikle kendisi varmalıdır ve konuyla ilgili tutumunu ve bilgi birikimini, muhakemesini buna göre inşa etmelidir. Terapistin bunu iyi aktarması önemlidir.

 

Yorumlar