Çocukların cinsellikle ilgili soruları nasıl cevaplanır öfkelenmeyin!

Gelişim çağında olan çocuğunuzun cinsellik hakkındaki sorularına karşılık öfkelenmeden yanıt vermeniz gerekiyor. Peki çocuğa cinsellik nasıl anlatılmalı? 

Çocukların cinsellikle ilgili soruları nasıl cevaplanır öfkelenmeyin!

Çocukların cinsellikle ilgili soruları nasıl cevaplanmalı? Sen çocuksun, ne anlarsın cinsellikten diye terslemeli mi yoksa anlayabileceği kadarını, tek tek açıklamalı mı? Gelişim çağında olan ve her bir yaşta yeni şeyler öğrenecek olan çocuğunuz elbet bir gün cinsellik hakkında merak ettiği veya cevabını öğrenmel istediği soru ile kapınızı çalacaktır. Peki cinsellik çocuklara ne ölçüde ve nasıl anlatmalı? Bir çok ebeveynin kafasını kurcalayan cinsellik sorularına nasıl yanıt vermeniz gerektiği ve çocuğunuzla konuşurken ses tonunuzun nasıl olmasına dair merak edilenleri Türkiye'nin Süper Dadısı Gözde Erdoğan'a sorduk. Bakın Süper Dadı nasıl yanıt vermiş...

ÖNCELİKLE SAKİN OLUN, ÖFKELENMEYİN, KAYGILANMAYIN

"Öncelikle cinsellikle ilgili konuları cevaplarken, anne babanın sakin olması gerekiyor. Bizler cinsellik lafını duyduğumuzda hemen kaygılanmaya, öfkelenmeye, tahammül edememeye başlayabiliyoruz. Çünkü çocuğumuz bizim gözümüzde çok küçük.

ELMAYI, SANDALYEYİ MERAK ETMESİ KADAR NORMAL

Onun bu konuları merak ediyor olması aslında sadece ekmeği, suyu, elmayı, sandalyeyi merak etmesi kadar normal. Bu nedenle cinsellikle ilgili soruları cevaplarken mutlaka sakin kalmalı ve basit yanıtlar vermeliyiz.

KISA CÜMLELER KURUN, ETİKETLEYİP YARGILAMAYIN!

Kısa cümleler kuralım lütfen. Çocuğunuzun hazır olmadığı bilgileri çocuğunuza aktarmanıza gerek yok. Ama cinsellikle ilgili soruları cevaplarken asla çocuğunuzu kandırmayın, dikkatini dağıtmayın, ona bedel ödetmeyin. Bu ayıptır deyip etiketlemeyin, yargılamayın...

 

 

Yorumlar