Evde oyun hamuru nasıl yapılır kimyasal madde içermez!

Evde oyun hamuru nasıl yapılır? Çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmadan evde kendi malzemelerinizle oyun hamuru hazırlayabilirsiniz. İşte tarifi!

Evde oyun hamuru nasıl yapılır kimyasal madde içermez!
-A A+

Çocukların hem eğlenmesi hem de yaratıcılığını geliştirmesi için oyun hamurları oldukça önemli bir araç konumunda yer alıyor. Fakat dışarıdan alınan oyun hamurlarının ne kadar sağlıklı olduğunu bilmiyoruz. Oyun hamurlarının içerisinde kullanılan kimyasal maddeler çocuklara zarar verip, sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmadan, hem eğlendirebilir hem de yaratıcılığının ciddi anlamda gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.Evde yapacağınız oyun hamuru, kimyasal madde içermediğinden gönül rahatlığıyla çocuğunuzun oynamasına izin verebilirsiniz.Peki evde oyun hamuru nasıl yapılır? İşte malzemeleri ve tarifi...

oyun hamuru

MALZEMELER:

1 su bardağı un

1 su bardağı su

1/4 bardak tuz

1 yemek kaşığı sıvı yağ

2 çay kaşığı tartar kremi ya da organik elma sirkesi

Çıkabilen gıda boyası

 HAZIRLANIŞI

Tüm malzemeleri bir kaba koyun ve topraklanmaması için iyice karıştırın. Karışım sivi bir hale geldiği zaman kısık ateşe alın ve karıştırmaya devam edin. Hamur toplanana kadar ve tencereden ayrılıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra soğumaya bırakın. Hazırladığınız hamurun kurumaması için mutlaka kapalı plastik kaplarda ya da cam kavanozlarda saklayın. 

 

Daha sağlıklı bir oyun hamuru hazırlamak isterseniz bu tarifimizi de deneyebilirsiniz.

MALZEMELER: 

3 su bardağı un

1 su bardağı su

2 çorba kaşığı sıvı yağ

1/4 su bardağı tuz

 HAZIRLANIŞI:

Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sebze ve meyve kullanabilirsiniz. Yeşil için ıspanak suyu ya da farklı bir sebze suyu, kahverengi için kahve, kırmızı için vişne veya çilek kullanabilirsiniz. Hamura renk vereceğiniz sebze veya meyveleri karışıma en son ekleyin. Geri kalan tüm malzemeleri kısık ateşte karıştırın. Hamur yoğunlaştıktan sonra sebze ve meyve suyunuzu ekleyin. İşte hamurlarınız hazır.