İştahsız çocuklara ne yapmalı porsiyonlarını küçültün!

Ebeveynlerin sıklıkla şikayetçi olduğu konulardan biri de çocuklarının iştahsız olmalarıdır. İştah sorununun üstesinden gelmek için haberimize göz atabilirsiniz

İştahsız çocuklara ne yapmalı porsiyonlarını küçültün!
-A A+

Bir çok ebeveynin aynı sorundan dert yandığı konulardan biri de çocuklarının iştahsız olmasıdır. Sıklıkla sorulan 'İştahsız çocuklar için ne yapmalı?' sorusunun cevabını elmaelma.com okurları için bir araya getirdik. İştahsız çocuğunuzun gelişim çağından olumsuz yönde etkilenmemesi için Diyetisyen Dilan Dalgıç ebeveynler için şu şekilde anlatıyor...

ÇOCUĞUNUZDA İŞTAH SORUNU YAŞIYORSANIZ...

Gün boyunca en çok tükettiği gıdayı keşfedin. Özellikle protein içeriği yüksek süt, yoğurt et gibi doyurucu gıdaları gereğinden fazla tüketmek çocuklarda iştahsızlığa yol açabilir. Böyle bir durumda bu gıdanın miktarını azaltarak ya da ana öğünlerden çıkararak büyümesi için gerekli diğer besin öğelerini de tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Yemek gereçlerini ve porsiyonlarını küçültün. Çok büyük / dolu tabaklar, büyük çatal- kaşıkla servis edilen yemekler çocuklarda iştahsızlığa yol açabilir. O yüzden onlara uygun yemek gereçlerinde, tüketebileceği miktar kadar servis etmek iştahlarını artıracaktır.

CACIK ÇABUK DOYURUYOR!

Yemek sırasında sıvı tüketilmemeli. Özellikle çorbayla yemeğe başlamak ya da yemek sırasında cacık, ayran, yoğurt, su gibi gıdaların tüketimi doygunluk hissinin çabuk oluşmasına neden olup iştahının azalmasına yol açabilir.

Öğünlerin içeriğini zenginleştirin. Tüm bunlara rağmen herhangi bir değişiklik olmuyorsa büyüme ve gelişmenin olumsuz etkilenmemesi için besin değeri daha yüksek gıdalar hazırlamalısınız. Örneğin daha fazla yumurta eklenmiş köfte / kek ya da bol kıymalı/ yoğurtlu / sebzeli makarna yaparak aynı yemeğin kalori, protein ve diğer besin öğesi içeriğini artırabilirsiniz.