Basen eritmek için tüketilmesi gereken besinler neler

Basen eritmek için uygulanan diyetlerde dikkat edilmesi gereken besinleri bir araya getirdik. Bölgesel yağları eritirken bu besinlerden yararlanabilirsiniz.

Bölgesel yağları eritmek ve bölgesel kilo verme sürecinde oldukça zorlayıcı olabilir. Bu süreçte bölgesel yağlardan kurtulmanızı sağlamak için  Diyetisyen Cansu Temel, basenlerden kurtulmak için diyet yaparken tüketilmesi gereken besinler hakkında dikkat edilmesi gereken besinler hakkında şu bilgilendirmelerde bulundu.

Armut vücut tipi olarak da adlandırılan basen bölgesindeki fazla yağ kütlesinin azalması kilo verme sürecinde daha zor olabilir. Yağ miktarının daha kolay düşürlmesi için kişinin kendisine uygun bir beslenme planı uygulaması gerektiği unutulmamalıdır. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybının olması için yaş, cinsiyet, kilo, boy, fiziksel aktivite ve sağlık durumuna uygun hazırlanmış; yeterli protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarını içeren bir beslenme listesinin uygulanması gerekir.

Yapılan pekçok araştırmada proteinden zengin diyet listelerinin kilo kaybını kolaylaştırdığı sonucuna varılmıştır. Protein içeriği yüksek, karbonhidrat içeriği daha düşük olan beslenme düzeninde tokluk süresi daha uzundur ve vücut tüketilen besinleri yakmak için daha fazla enerji harcar. Bu durum da fazladan kalori kaybını destekler. 

Protein içeriği kadar kalsiyum kaynağı besinlerin de tüketimine ağırlık verilebilir. Kalsiyum mineralinin vücutta yağ yakımında görevli olan lipaz enziminin çalışmasını desteklediğine dair çalışmalar mevcuttur. Özellikle kefir, beyaz peynir ve yoğurt beslenme planında mutlaka yer alması gereken besin çeşitlerindendir. Kefir ve yoğurt ana yemeklerin yanında ya da ara öğün olarak sıklıkla tercih edilebilir. kahvaltıda peynir mutlaka tüketilmelidir.

Yorumlar