Evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken konular aile önemli!

Her ne kadar son çıkışmış gibi görünsede hayatınıza alacağınız ve sonsuza kadar birbirinize söz verdiğiniz kişiyle evlenmeden öne kendinize bu 6 soruyu sorun!

Evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken konular aile önemli!

Hayatınızın geri kalanını beraber geçirmek istediğiniz ve büyük bir karara adım atmadan önce ilerki hayatınızda büyük krizlere imza atmamak için gözden geçirmeniz gereken bazı durumlar var. Sonsuza dek hayatınıza alacağınız adama 'Evet!' demeden önce kendinize sormanız ve sonucunda olumlu cevaplar verebileceğiniz 6 soruyu sormayı unutmayın!

AİLEDEN EMİN MİYİM?

Halk arasıda evlilik için ağızdan ağıza söylenen 'Evlenince ailesiylede evleniyorsun' söylemi her ne kadar biraz abartıya kaçsa da sosyal ve kültürel köklerimiz oldukça önemlidir. Şimdiye kadar kendi ailenizin kültürlerine göre yetiştiniz. Sizi siz yapan özelliklerinize göre karşınızdakiyle kafalarınız uyuşuyor olsa bile ailelerin birbirlerini tanıma sırasında ve evlilik sonrası zamanlarınızda uyumlu ve anlaşılabilir olması için oldukça önemli bir detaydır. 

İLİŞKİNİZ HERHANGİ BİR KRİZDEN ÇIKABİLİYOR MU?

Bir ömür boyunca aynı yastığa baş koyacağınız adama evet demeden önce dikkat etmeniz ve kendinize sormanız gereken en önemli sorulardan biri de 'Kaç kere kavga ettik, krizi atlatabiliyor muyuz?' olmalıdır. Tuzu biberi dediğimiz tartışmalar büyük veya küçük olmaksızın bu krizleri nasıl atlattığınız olacaktır. 

KARİYER KONUSUNDAN NE İSTİYORUM?

Hayatınızın sonuna kadar yan yana olmak istediğinizi kişi sizi desteklemesi oldukça önemlidir. kariyer konusunda büyük hayalleriniz varsa sizinle aynı hedef doğrultusunda olmayan biriyle olmak ilerleyen zamanlarda çeşitli sorunları beraberinde getirecektir.

NE ZAMAN ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM?

Ne zaman çocuk sahibi olmak istiyorum? Sorusu her ne kadar basit bir soru gibi görünse de çiftler arasında büyük kriz yaşanmasına neden olmaktadır. Evlenmeyi istemek hemen ilk yılda çocuk sahibi olmak demek değildir. Çocuk planlamalarını ilerleyen yıllarda da düşünebilirsiniz. Önemli olan çocuk planlarınız ve yetiştirme şeklinizde ortak kararlar alabilmektir. Aksi taktirde büyük kriz nedenlerinden biridir.

ARKADAŞ ÇEVRESİ BENİ RAHATSIZ EDER Mİ?

Evliliğin önemli noktalarından biri de arkadaş çevresidir. Sizin veya eşinizin arkadaş çevresi ilerleyen zamanlarda sorun oluşturacak şekilde mi? Evliliğiniz ve sizin için önemli kriterlerden biri olmakla beraber sizin kimliğinizi de ortaya koyar.

GÜVENİYOR MUYUM?

Evliliğin ilişkinin temel yapıtaşlarından birini oluşturan durumlardan biri de güvendir. Bir ilişkide güven yoksa o ilişkide kısa bir süre sonra çatırdamalar başlar! Size ne kadar dürüst? Bu soruların yanıtını gönül rahatlığı ile yanıtlayabiliyor ve gözünüz kapalı bir şekilde 'Evet!' diyebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Yorumlar